Memorandum Wschodnie po 50-ciu latach
Uroczystości rocznicowe w Berlinie
18.09.2015
1 października 2015 roku upływa 50 lat od publikacji Memorandum Wschodniego Kościoła Ewangelickiego w Niemczech pt. „Położenie wypędzonych i stosunek narodu niemieckiego do wschodnich sąsiadów. Ewangelickie memorandum”.
Memorandum zapoczątkowało drogę pojednania między Polską a Niemcami i poprzedziło orędzie polskich biskupów rzymskokatolickich do biskupów niemieckich, podpisane miesiąc później. W związku z jubileuszem, w marcu br. odbyła się w Warszawie konferencja naukowa poświęcona temu tematowi, z której materiały opublikowało właśnie Wydawnictwo Augustana.
Uroczystość z okazji jubileuszu odbyła się również w Niemczech, 17 września w Französische Friedrichstadtkirche w Berlinie. Wzięli w niej udział ze strony niemieckiej: Przewodniczący rady EKD bp Heinrich Bedford-Strohm (Kościół Ewangelicki Niemiec), Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier i odpowiedzialny za relacje polsko-niemieckie bp Hans-Jürgen Abromeit (Kościół Ewangelicki Niemiec). W skład polskiej delegacji weszli: prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz (Kościół Prawosławny), członkowie zarządu: bp Jerzy Samiec (Kościół Ewangelicko-Augsburski), bp Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko-Reformowany) i bp Edward Puślecki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny), ks. bp prof. Marcin Hintz (Diecezja Pomorsko-Wielkopolska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce), a także dyrektor PRE ks. Ireneusz Lukas, ks. Jerzy Bajorek (Kościół Polskokatolicki), ks. Michał Dmitruk (Kościół Prawosławny) oraz przedstawiciele mediów.
Otwierając spotkanie bp Heinrich Bedford-Strohm przypomniał okoliczności powstania Memorandum i kontrowersje wokół tego dokumentu. Zwrócił również uwagę na jego etyczny oraz teologiczny wymiar i wpływ jaki wywarł na dalsze stosunki polsko-niemieckie. W jego przekonaniu Memorandum stanowiło impuls dla całej Europy, by po zakończeniu wojen i komunistycznego reżimu stała się nowym, pokojowym projektem, w którym unika się przemocy we wzajemnych relacjach. Współcześnie właśnie ta wizja Europy pojednanej i pokojowej jest ponownie zagrożona zarówno w kontekście braku jedności państw europejskich w kwestii uchodźców, jak i wojen, które mają miejsce w różnych regionach świata. Zauważył, że w tym kontekście zaangażowanie Kościołów europejskich na rzecz przywracania pokoju jest szczególnie istotne.
Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier rozpoczął swoje przemówienie od słów Willy’ego Brandta, że porozumienie i pojednanie nie pozostają jedynie w gestii rządów, ale muszą dojrzewać w sercach ludzi po obu stronach. Podkreślił, że Memorandum było punktem zwrotnym w stosunkach między Polską a Niemcami, dzięki któremu została otwarta debata na temat wzajemnych relacji i nie dotyczyła ona jedynie urzędów, ale zwykłych obywateli. Po 50 latach widać zmiany, które zaszły między Państwami i między ludźmi. Polska i Niemcy mają zacieśnione relacje na gruncie politycznym, lecz te wzajemne kontakty wspierane są przez wiele inicjatyw społecznych i kościelnych i ubogacane przez osobiste przyjaźnie. Również minister Steinmeier nawiązał do kwestii napływu do Europy uchodźców i potrzeby europejskiej solidarności, umiejętności uczenia się od siebie, odpowiedzialności i roli Kościołów w niesieniu pomocy ludziom potrzebującym.
Arcybiskup Jeremiasz w swoim wystąpieniu skoncentrował się na kwestii pojednania i doświadczenia Kościołów w tym zakresie. Wezwał Kościoły, by w procesie pojednania podkreślały wiarygodność Ewangelii, co będzie owocowało także w życiu politycznym.
AGT
Wiadomości z zagranicy
-
28
11.20 -
27
10.20 -
23
10.20 -
21
10.20 -
19
10.20 -
02
10.20 -
01
10.20 -
24
09.20 -
23
09.20 -
11
09.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń