Powołani do naśladowania
ŚFL przed jubileuszem 500 lat Reformacji
Powołani do naśladowania w dzisiejszym świecie – brzmiał temat dorocznego spotkania Rady Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL), które odbyło się w dniach od 13 do 18 czerwca br. w Genewie. Rada jest najważniejszym gremium kierowniczym ŚFL, odbywającym się pomiędzy Zgromadzeniami Ogólnymi. Do Rady należy 49 osób, w tym reprezentantka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
Posiedzenie Rady rozpoczęło się od nabożeństwa w kaplicy genewskiego Centrum Ekumenicznego. Rada wysłuchała sprawozdań ks. bp. Muniba Younana z Jordanii, prezydenta ŚFL, oraz ks. dr. Martina Junge, sekretarza generalnego ŚFL. Duchowni odnieśli się do wydarzeń i wyzwań stojących przed ŚFL od ostatniego posiedzenia Rady ŚFL, które odbyło się przed rokiem w Kolumbii. Szczególnie podkreślono problem stopniowego zaniku chrześcijaństwa w Ziemi Świętej oraz solidarności ŚFL z Kościołami na Bliskim Wschodzie narażonymi na prześladowania ze strony ekstremistów islamskich.
Członkowie Rady wysłuchali również sprawozdania finansowego przygotowanego przez Christinę Jackson-Skelton. Sytuacja finansowa ŚFL i jej agend humanitarno-misyjnych działających jest pozytywna i wynika z zwiększonych wpływów do budżetu ŚFL.
500-lecie Reformacji
Jednym z kluczowych tematów spotkania Rady było omówienie przygotowań do obchodów 500-lecia Reformacji. Gościem rady był kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, który „na gorąco” ustosunkował się do opublikowanego właśnie dokumentu „Od konfliktu do komunii”, będącego próbą wspólnego ujęcia znaczenia Reformacji, stanu bilateralnego dialogu ekumenicznego oraz możliwości wspólnego upamiętnienia Reformacji w 2017 roku. Ks. Martin Junge podkreślił, że ŚFL jako wspólnota Kościołów musi już dziś myśleć o przyszłości, a konkretnie o swojej misji po obchodach 500-lecia Reformacji. – Jak będzie wyglądać ŚFL dla naszych następców w 2030 roku, kiedy będziemy świętować 500-lecie Konfesji Augsburskiej? – zapytał.
Brazylijski biskup Walter Altmann, stojący na czele specjalnej komisji ŚFL, zajmującej się reformacyjnym jubileuszem, poinformował Radę o stanie przygotowań, które koncentrować się będą na trzech aspektach: Reformacja jako obywatelka świata, Kościoły reformacyjne jako Kościoły nieustannie reformujące się oraz Ekumeniczna odpowiedzialność. W kontekście ekumenizmu bp Altmann podkreślił, że ekumenizm nie jest dodatkiem do luterańskiej tożsamości, a jej integralną częścią. Wspomniane zagadnienia będą stały w centrum działalności Rady ŚFL w latach 2015-2017. Ostatnie posiedzenie Rady przed jubileuszem odbędzie się w Wittenberdze.
Uchodźcy, gender i inne
Rada zajęła się również problematyką bezrobocia wśród młodzieży oraz sytuacją uciekinierów w kontekście kooperacji ŚFL z Wysokim Komisarzem ONZ ds. Uchodźców. ŚFL odpowiedzialna jest za losy 1,5 miliona uciekinierów, pełniąc swoją misję w bliskiej współpracy z innymi Kościołami chrześcijańskimi, w tym szczególnie ze Wspólnotą Anglikańską. Rada przyjęła również dokument, będący podstawą do dyskusji nt. równości kobiet i mężczyzn w służbie Kościoła. Nad dokumentem pracowano trzy lata i mimo różnicy zdań w komisji teologicznej został poddany pod głosowanie – będzie on podstawą dyskusji podczas konferencji regionalnych ŚFL. Każdy z Kościołów będzie mógł się ustosunkować do zawartych w nich wnioskach, dotyczących równości płci w kontekstach kulturowych Kościołów członkowskich ŚFL. Tekst podejmuje również temat udziału kobiet w życiu Kościoła – nie tylko w kontekście ordynacji kobiet (83% Kościołów ŚFL ordynuje kobiety), ale współodpowiedzialności kobiet za Kościół poprzez uczestnictwo w gremiach kierowniczych Kościołów oraz wspólnoty luterańskiej.
2017 w Namibii
Rada ŚFL przyjęła zaproszenie trzech Kościołów luterańskich z Namibii do zorganizowania 12. Zgromadzenia Ogólnego ŚFL w 2017 roku w Windhoek. Większość chrześcijan w Namibii to luteranie, którzy w swoich staraniach wspomagani będą przez wszystkie Kościoły luterańskie Afryki. – Przybywajcie i przeżyjcie wraz z nami co oznacza wspólnota oraz niezależność – powiedział bp Shekutaamba V. Nambala, zwierzchnik Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Namibii, liczącego ponad 700 tys. wiernych.
Tekst: Luter2017.pl
Zdjęcia: LWF
Wiadomości z zagranicy
-
28
11.20 -
27
10.20 -
23
10.20 -
21
10.20 -
19
10.20 -
02
10.20 -
01
10.20 -
24
09.20 -
23
09.20 -
11
09.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń