english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Prezydenci na zamku św. Elżbiety i Lutra

Grupa Arraiolos na Wartburgu

27.08.2015

Na zaproszenie prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Joachima Gaucka na Zamku Wartburg spotkają się we wrześniu br. prezydenci z tzw. Grupy Arraiolos. 


Prezydenci na zamku św. Elżbiety i Lutra

Wśród uczestników spotkania będzie prezydent RP Andrzej Duda. Szefowie państw będą dyskutować o Europie w miejscach związanych z reformacją luterańską.

 

Spotkanie Grupy Arraiolos zaplanowane jest na 21 i 22 września, a jego głównym tematem konsultacji będzie jedność Europy.

 

Wartburg związany jest z historią św. Elżbiety Węgierskiej, księżniczki i tercjarki, ale najbardziej kojarzony jest z luterańską reformacją. To właśnie na Wartburgu ukrywał się wyjęty spod prawa i obłożony klątwą wittenebrski reformator, ks. dr Marcin Luter. Na Wartburgu Luter przetłumaczył Nowy Testament i tworzył szereg teologicznych traktatów polemicznych głównie przeciwko radykalnym sektom marzycieli. Wartburg jest jednym z kluczowych miejsc obchodów 500-lecia Reformacji.

 

21 września prezydenci wysłuchają m.in. wykładu renomowanego teologa ewangelickiego prof. Thomasa Kaufmanna oraz zapoznają się z historią miejsca. Następnego dnia prezydenci kontynuować będą obrady w Erfurcie, również niezwykle ważnym miejscu dla reformacji, gdzie Luter wstąpił do zakonu augustianów i przyjął święcenia kapłańskie.

 

W tym roku oprócz prezydenta Polski i Niemiec w spotkaniu uczestniczyć będą również prezydenci Bułgarii, Estonii, Finlandii, Włoch, Łotwy, Malty, Austrii, Portugalii i Słowenii.

 

Grupa Arraiolos to nieformalna platform spotkań prezydentów państw europejskich, w których prezydent pełni przede wszystkim funkcje reprezentacyjne. Grupa Arraiolos spotyka się co roku od 12 lat. Warto przypomnieć, że prezydent Niemiec Joachim Gauck jest teologiem ewangelickim i byłym duchownym Kościoła ewangelickiego. Podczas wystąpień publicznych podkreślał, jak ważny dla Niemiec i Europy jest jubileusz 500-lecia Reformacji.

 

luter2017.pl