Przed wyborami w Niemczech
Niemieccy ewangelicy przygotowują się do wyborów
Najbliższemu Synodowi Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) towarzyszyć będzie spore zainteresowanie. W listopadzie Kościoły członkowskie EKD wybiorą w Dreźnie nowego przewodniczącego Rady EKD, który - choć pozbawiony realnej władzy - jest najwyższym przedstawicielem niemieckich Kościołów ewangelickich na zewnątrz odpowiedzialnym za kreowanie wizerunku i działań niemieckiego ewangelicyzmu.
![Przed wyborami w Niemczech Przed wyborami w Niemczech](https://old2020.luteranie.pl/files/galeria/1084/8256f20a0dbd3e2c859c928ef884d132.jpg)
Przewodniczący Rady EKD to funkcja porównywalna do przewodniczącego rzymskokatolickiej Konferencji Biskupów Niemieckich, którym jest obecnie kardynał Reinhard Marx. Ustępujący przewodniczący - ks. Nicolaus Schneider - obejmował stanowisko w trudnym czasie, kiedy po krótkim urzędowaniu - do dymisji podała się bp Margot Käßmann po tym jak została przyłapana na prowadzeniu samochodu „na podwójnym gazie”. Ks. Schneider jako jej zastępca objął urząd, na którym został potwierdzony przez kolejną, regularną sesję Synodu. Właściwie kadencja obecnego przewodniczącego powinna potrwać nieco dłużej, jednak ks. Schneider ogłosił, że w związku z chorobą nowotworową żony chce poświęcić swój czas małżonce. Jego decyzja spotkała się ze zrozumieniem i respektem innych przedstawicieli EKD, wiernych, a także reprezentantów Kościoła rzymskokatolickiego i świata polityki.
Kandydat - przyjaciel Polski
Synodalna komisja EKD ds. wyboru nowego przewodniczącego rekomendowała na urząd nowego przewodniczącego tylko jednego kandydata - ks. bp. Markusa Dröge, biskupa Ewangelickiego Kościoła Berlina-Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc. Bp Dröge jest jedną z najbardziej znaczących postaci niemieckiego protestantyzmu ostatnich lat, a ponadto pielęgnuje bliskie relacje partnerskie z polskimi ewangelikami, w tym szczególnie z Diecezją Wrocławską Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Biskup Dröge wielokrotnie składał wizyty w Polsce, a krótko po objęciu swojego urzędu uczestniczył we wprowadzeniu w urząd Biskupa Kościoła obecnego zwierzchnika polskich luteranów, ks. Jerzego Samca.
Synod EKD - oprócz wyboru nowego przewodniczącego Rady - podejmie temat „Komunikowania Ewangelii w społeczeństwie cyfrowym”. Jedną z referentek będzie pełnomocniczka rządu federalnego Niemiec ds. rozwoju cyfrowego Gesche Joost.
Synod EKD składa się z 126 członków, w tym 106 pochodzi z wyboru Kościołów członkowskich, a 20 nominowanych jest przez Radę EKD. "Ewangelicki Kościół Niemiec" nie jest w sensie ścisłym Kościołem, a raczej rodziną 20 ewangelickich i autonomicznych Kościołów krajowych wyznania ewangelicko-luterańskiego, ewangelicko-unijnego i reformowanego. Liczbę wiernych szacuje się na nieco ponad 23 milionów ochrzczonych.
ekumenizm.pl
Wiadomości z zagranicy
-
28
11.20 -
27
10.20 -
23
10.20 -
21
10.20 -
19
10.20 -
02
10.20 -
01
10.20 -
24
09.20 -
23
09.20 -
11
09.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń