english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Rozkład jazdy na luterański jubileusz

Specjalny raport na jubileusz 500 lat Reformacji

26.07.2013

Światowa Federacja Luterańska (ŚFL) opublikowała raport specjalnego komitetu ds. 500-lecia Reformacji. Dokument został przyjęty podczas posiedzenia Rady ŚFL, gremium wykonawczego organizacji, zrzeszającej obecnie 142 Kościołów luterańskich z 79 krajów, w tym Polski. W skład komisji wchodzą przedstawiciele wszystkich siedmiu regionów ŚFL. Dokument przedstawia obecny stan przygotowań do obchodów 500-lecia Reformacji, również w kontekście ekumenicznym, oraz zawiera rekomendacje i cele wspólnego świętowania w 2017 roku.


Rozkład jazdy na luterański jubileusz

Komisja ŚFL powstała w 2011 roku. Jej pracę wspierał departament ŚFL odpowiedzialny za teologię i misję, a także sekretariat ds. ekumenicznych. Prace komisji odbywały się w ścisłej współpracy z Biurem Komunikacji ŚFL, celem lepszej koordynacji działań. Dokument podejmuje szereg zagadnień w kontekście 500-lecia Reformacji, a także proponuje konkretne projekty zarówno w okresie poprzedzającym symboliczny dzień 31 października 2017 roku, jak i później, posługując się wymowną nazwą „32 października”. Zgodnie z decyzją Rady ŚFL obchody rozpoczną się w 2015 roku.

 

MAMY JUŻ

 

Mimo iż ŚFL zainauguruje obchody dopiero w 2015 roku, to w wielu krajach przygotowania do 500-lecia Reformacji zainaugurowano tzw. Dekadą Lutra – przyjęcie dłuższego czasu umożliwiło wielu Kościołom dokładniejsze opracowanie koncepcji i tematów na poszczególne lata przed 2017 rokiem. Dokument ŚFL podaje przykłady ważnych inicjatyw, które już teraz „pracują” na reformacyjny jubileusz:

 

Globalna Sieć Młodych Reformatorów (GSMR) – projekt koordynowany przez ŚFL, którego celem jest zbudowanie kontaktów i więzi między młodymi luteranami; akcenty zostały położne na dziedzictwo reformacyjne, tożsamość luterańską oraz globalną łączność. GSMR pracuje również nad własnym wkładem w centralne uroczystości.

 

Regionalna sieć Biura ds. Kobiet w Kościele i Społeczeństwie – inicjatywa, zmierzająca do opowiedzenia historii Reformacji z perspektywy kobiet, które odgrywały ważną rolę w XVI wieku, a także dziś stoją na czele Kościołów lub wspólnot lokalnych.

 

Sieć seminariów i wydziałów teologicznych działa od 2012 roku. Jej zadaniem jest pogłębienie badań teologicznych i próba udzielenia odpowiedzi czym dzisiaj jest tożsamość teologiczna luteranizmu

 

Centrum ŚFL w Wittenberdze utworzone przez Niemiecki Komitet Narodowy ŚFL oraz Zjednoczony Kościół Ewangelicko-Luterański Niemiec wraz z Ogrodem Lutra stanowią teologiczną, ale i symboliczną bazę wpisującą się w teologiczne zmagania z historią i współczesnością Reformacji.

 

EKUMENICZNIE

 

Do już osiągniętych lub prowadzonych działań należą również relacje ekumeniczne. Wychodząc z założenia, że dialog ekumeniczny nie jest dodatkiem, a częścią luterańskiej tożsamości ŚFL od początku istnienia podejmuje inicjatywy ekumeniczne, zmierzające do pogłębienia więzi między Kościołami, co przyczynia się również do rozwinięcia i szerszego spojrzenia na tożsamość wyznaniową luteranizmu.

 

Udało się opublikować dokument Od konfliktu do Komunii : Luterańsko-Katolickie wspólne Upamiętnienie Reformacji w 2017 roku, który jest niezwykle ważnym i historycznie przełomowym tekstem, ukazującym wspólną narrację historyczną Reformacji oraz dokumentującym osiągnięte zbliżenie i wciąż pozostające różnice. Dokument ukaże się niedługo w j. polskim.

 

W bieżącym roku wspólna komisja ŚFL i Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wznowiła pracę, aby opracować wspólne materiały liturgiczne w kontekście 2017 roku.

 

Szczególnie Wspólnota Anglikańska, a także Światowa Wspólnota Kościołów Reformowanych oraz globalna organizacja zrzeszająca menonitów wyraziły zainteresowanie włączeniem się do obchodów 500-lecia Reformacji. Rozmowy prowadzone są również z przedstawicielami prawosławia oraz ruchu zielonoświątkowego. Każda z tradycji na swój sposób i w różnym zakresie chce zaznaczyć swoją obecność w 2017 roku.

 

CELE, WARTOŚCI, (POD)TEMATY

 

Dokument wymienia trzy główne cele 500-lecia Reformacji: wzmocnienie wspólnoty miedzy Kościołami członkowskimi we wspólnej pracy na rzecz sprawiedliwego, pokojowego i pojednanego świata; badanie znaczenia tożsamości luterańskiej oraz wzmocnienie ekumenicznych zobowiązań.

 

Wartościami, którymi ŚFL chce się kierować przy organizacji jubileuszu reformacyjnego jest jedność w różnorodności, a także katolickość (powszechność) oraz kontekstualność, zawierająca wezwanie do nieustannej reformy Kościoła.

 

Specjalna komisja ŚFL rozważała również problematykę, jaką miałoby się zająć Zgromadzenie Ogólne ŚFL w 2017 roku. Komisja zaproponowała temat: Wyzwoleni przez Bożą łaskę. Nad przyjęciem tematu będą debatować konferencje regionalne ŚFL oraz Rada ŚFL. Ponieważ temat wyzwolenia posiada ogromny zakres tematyczny postanowiono wyodrębnić trzy podtematy, które mają pomóc w zgłębieniu pojęciu wolności w aspekcie teologicznym, ekumenicznym, diakonijnym i społecznym:

 

Zbawienie – nie na sprzedaż (nauka o usprawiedliwieniu we współczesności, znaczenie Lutrowej teologii krzyża w konfrontacji z tzw. ewangelią sukcesu itd.)

 

Ludzie – nie na sprzedaż (konglomerat etyczno-moralnych zagadnień w kontekście wyzwań i zagrożeń w obszarze polityki, gospodarki i praw człowieka)

 

Stworzenie – nie na sprzedaż (uwydatnienie teologicznej natury stworzenia, wzmocnienie świadomości ekologicznej Kościołów)

 

LITURGIA

 

Komisja zarekomendowała również podkreślenie liturgicznego wymiaru obchodów. Okresy roku liturgicznego mogą pomóc w zilustrowaniu i pogłębieniu reformacyjnej refleksji – zarówno historycznie, jak i w perspektywie dziejowej aż do dziś. I tak adwent symbolizować może przyjmowanie oraz świętowanie odnawiającej mocy Ewangelii; czas pasyjny oznacza okres pokuty i uzdrawiania pamięci (głównie na płaszczyźnie ekumenicznej), a święto Zesłania Ducha Świętego czas radości z udziału w jedności Kościoła rozumianego jako Dar Boży.

 

Wiele z zaleceń zawartych w tekście już dziś realizowane są przez Kościół Ewangelicko-Augsburski – nie tylko poprzez stronę luter2017.pl, lecz także działalność parafii oraz innych instytucji kościelnych. Wpisują się one we wspomniane powyżej cele, jakie ŚFL wyznaczyła na obchody 500-lecia Reformacji.

 

luter2017.pl