Rozkład jazdy na luterański jubileusz
Specjalny raport na jubileusz 500 lat Reformacji
Światowa Federacja Luterańska (ŚFL) opublikowała raport specjalnego komitetu ds. 500-lecia Reformacji. Dokument został przyjęty podczas posiedzenia Rady ŚFL, gremium wykonawczego organizacji, zrzeszającej obecnie 142 Kościołów luterańskich z 79 krajów, w tym Polski. W skład komisji wchodzą przedstawiciele wszystkich siedmiu regionów ŚFL. Dokument przedstawia obecny stan przygotowań do obchodów 500-lecia Reformacji, również w kontekście ekumenicznym, oraz zawiera rekomendacje i cele wspólnego świętowania w 2017 roku.
Komisja ŚFL powstała w 2011 roku. Jej pracę wspierał departament ŚFL odpowiedzialny za teologię i misję, a także sekretariat ds. ekumenicznych. Prace komisji odbywały się w ścisłej współpracy z Biurem Komunikacji ŚFL, celem lepszej koordynacji działań. Dokument podejmuje szereg zagadnień w kontekście 500-lecia Reformacji, a także proponuje konkretne projekty zarówno w okresie poprzedzającym symboliczny dzień 31 października 2017 roku, jak i później, posługując się wymowną nazwą „32 października”. Zgodnie z decyzją Rady ŚFL obchody rozpoczną się w 2015 roku.
MAMY JUŻ
Mimo iż ŚFL zainauguruje obchody dopiero w 2015 roku, to w wielu krajach przygotowania do 500-lecia Reformacji zainaugurowano tzw. Dekadą Lutra – przyjęcie dłuższego czasu umożliwiło wielu Kościołom dokładniejsze opracowanie koncepcji i tematów na poszczególne lata przed 2017 rokiem. Dokument ŚFL podaje przykłady ważnych inicjatyw, które już teraz „pracują” na reformacyjny jubileusz:
Globalna Sieć Młodych Reformatorów (GSMR) – projekt koordynowany przez ŚFL, którego celem jest zbudowanie kontaktów i więzi między młodymi luteranami; akcenty zostały położne na dziedzictwo reformacyjne, tożsamość luterańską oraz globalną łączność. GSMR pracuje również nad własnym wkładem w centralne uroczystości.
Regionalna sieć Biura ds. Kobiet w Kościele i Społeczeństwie – inicjatywa, zmierzająca do opowiedzenia historii Reformacji z perspektywy kobiet, które odgrywały ważną rolę w XVI wieku, a także dziś stoją na czele Kościołów lub wspólnot lokalnych.
Sieć seminariów i wydziałów teologicznych działa od 2012 roku. Jej zadaniem jest pogłębienie badań teologicznych i próba udzielenia odpowiedzi czym dzisiaj jest tożsamość teologiczna luteranizmu
Centrum ŚFL w Wittenberdze utworzone przez Niemiecki Komitet Narodowy ŚFL oraz Zjednoczony Kościół Ewangelicko-Luterański Niemiec wraz z Ogrodem Lutra stanowią teologiczną, ale i symboliczną bazę wpisującą się w teologiczne zmagania z historią i współczesnością Reformacji.
EKUMENICZNIE
Do już osiągniętych lub prowadzonych działań należą również relacje ekumeniczne. Wychodząc z założenia, że dialog ekumeniczny nie jest dodatkiem, a częścią luterańskiej tożsamości ŚFL od początku istnienia podejmuje inicjatywy ekumeniczne, zmierzające do pogłębienia więzi między Kościołami, co przyczynia się również do rozwinięcia i szerszego spojrzenia na tożsamość wyznaniową luteranizmu.
Udało się opublikować dokument Od konfliktu do Komunii : Luterańsko-Katolickie wspólne Upamiętnienie Reformacji w 2017 roku, który jest niezwykle ważnym i historycznie przełomowym tekstem, ukazującym wspólną narrację historyczną Reformacji oraz dokumentującym osiągnięte zbliżenie i wciąż pozostające różnice. Dokument ukaże się niedługo w j. polskim.
W bieżącym roku wspólna komisja ŚFL i Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wznowiła pracę, aby opracować wspólne materiały liturgiczne w kontekście 2017 roku.
Szczególnie Wspólnota Anglikańska, a także Światowa Wspólnota Kościołów Reformowanych oraz globalna organizacja zrzeszająca menonitów wyraziły zainteresowanie włączeniem się do obchodów 500-lecia Reformacji. Rozmowy prowadzone są również z przedstawicielami prawosławia oraz ruchu zielonoświątkowego. Każda z tradycji na swój sposób i w różnym zakresie chce zaznaczyć swoją obecność w 2017 roku.
CELE, WARTOŚCI, (POD)TEMATY
Dokument wymienia trzy główne cele 500-lecia Reformacji: wzmocnienie wspólnoty miedzy Kościołami członkowskimi we wspólnej pracy na rzecz sprawiedliwego, pokojowego i pojednanego świata; badanie znaczenia tożsamości luterańskiej oraz wzmocnienie ekumenicznych zobowiązań.
Wartościami, którymi ŚFL chce się kierować przy organizacji jubileuszu reformacyjnego jest jedność w różnorodności, a także katolickość (powszechność) oraz kontekstualność, zawierająca wezwanie do nieustannej reformy Kościoła.
Specjalna komisja ŚFL rozważała również problematykę, jaką miałoby się zająć Zgromadzenie Ogólne ŚFL w 2017 roku. Komisja zaproponowała temat: Wyzwoleni przez Bożą łaskę. Nad przyjęciem tematu będą debatować konferencje regionalne ŚFL oraz Rada ŚFL. Ponieważ temat wyzwolenia posiada ogromny zakres tematyczny postanowiono wyodrębnić trzy podtematy, które mają pomóc w zgłębieniu pojęciu wolności w aspekcie teologicznym, ekumenicznym, diakonijnym i społecznym:
Zbawienie – nie na sprzedaż (nauka o usprawiedliwieniu we współczesności, znaczenie Lutrowej teologii krzyża w konfrontacji z tzw. ewangelią sukcesu itd.)
Ludzie – nie na sprzedaż (konglomerat etyczno-moralnych zagadnień w kontekście wyzwań i zagrożeń w obszarze polityki, gospodarki i praw człowieka)
Stworzenie – nie na sprzedaż (uwydatnienie teologicznej natury stworzenia, wzmocnienie świadomości ekologicznej Kościołów)
LITURGIA
Komisja zarekomendowała również podkreślenie liturgicznego wymiaru obchodów. Okresy roku liturgicznego mogą pomóc w zilustrowaniu i pogłębieniu reformacyjnej refleksji – zarówno historycznie, jak i w perspektywie dziejowej aż do dziś. I tak adwent symbolizować może przyjmowanie oraz świętowanie odnawiającej mocy Ewangelii; czas pasyjny oznacza okres pokuty i uzdrawiania pamięci (głównie na płaszczyźnie ekumenicznej), a święto Zesłania Ducha Świętego czas radości z udziału w jedności Kościoła rozumianego jako Dar Boży.
Wiele z zaleceń zawartych w tekście już dziś realizowane są przez Kościół Ewangelicko-Augsburski – nie tylko poprzez stronę luter2017.pl, lecz także działalność parafii oraz innych instytucji kościelnych. Wpisują się one we wspomniane powyżej cele, jakie ŚFL wyznaczyła na obchody 500-lecia Reformacji.
luter2017.pl
Wiadomości z zagranicy
-
28
11.20 -
27
10.20 -
23
10.20 -
21
10.20 -
19
10.20 -
02
10.20 -
01
10.20 -
24
09.20 -
23
09.20 -
11
09.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń