english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Śladami Lutra

Konfirmanci z Pomorza i Wielkopolski

12.10.2014

W dniach 26-28 września 2014 roku młodzież w wieku konfirmacyjnym z Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej uczestniczyła w wyjeździe „Śladami Lutra”.


Śladami Lutra

Trasa wycieczki rozpoczynała się w Poznaniu i prowadziła przez Zamek Wartburg – gdzie Marcin Luter tłumaczył z greckiego na swój ojczysty język Nowy Testament, ukrywając się jako rycerz Jerzy, poprzez Eisleben – miasto urodzin i śmierci Reformatora, do Wittenbergii – gdzie rozgrywały się najważniejsze wydarzenia związane z XVI-wieczną Reformacją i jej głównymi przedstawicielami. Stałym punktem takich wyjazdów jest zwiedzanie muzeów w domach Marcina Lutra i Filipa Melanchtona. 44-osobowa grupa młodzieży poznawała miejsca i historię, które stały się podstawą dla ewangelickiego wyznania wiary, budując zarazem swoją tożsamość.

 

Przygotowania związane z obchodami 500-lecia Reformacji nie pozwoliły wejść i zobaczyć wszystkiego. W obu kościołach: Schlosskirche (kościół Zamkowy, gdzie M. Luter przybił swoje 95 tez) i Stadtkirche (kościół Mariacki z „ołtarzem Reformacji”) trwają intensywne prace remontowe. Mimo to, program wyjazdu wypełniony został zdobywaniem wiedzy i jej weryfikowaniem podczas gry miejskiej, która zakończyła się w „Ogrodzie Reformacji” przy drzewku zasadzonym przez młodzież Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

 

Niespodzianką okazał się trwający w tych dniach w Wittenberdze „Topfmarkt” – targ sztuki rękodzielniczej i garncarstwa. Ciepła i słoneczna pogoda sprawiły, że wszyscy uczestnicy wrócili zadowoleni do Poznania, dopytując się, kiedy kolejna wycieczka…

 

ks. Waldemar Wunsz