english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Spotkaj się i módl

Modlitwa z Kościołami partnerskimi

08.06.2020

Spotkaj się i módl

"Spotkaj się i módl" - pod tym hasłem odbyło się nabożeństwo przygotowane w 2. Święto Zesłania Ducha Świętego przez Kościół Ewangelicki Hesji i Nassau. Spotkanie z Kościołami partnerskimi było okazją do świętowania różnorodności kulturowej i językowej oraz dzielenia się opowieściami o nadziei w czasach koronawirusa. Do wspólnej modlitwy zostały zaproszone Kościoły partnerskie z Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej. Nabożeństwo odbyło się w formie wideokonferencji. W nabożeństwie uczestniczyły też osoby z Polski: ks. dr Grzegorz Giemza (Polska Rada Ekumeniczna), dr Ewa Jóźwiak (Kościół Ewangelicko-Reformowany), Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska (Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP).

Podczas spotkania wspomniano m.in. pracę diakonijną wśród migrantów w Indiach i wsparcie dla osób bezdomnych we Włoszech (Kościół Waldensów). Przedstawiciel Zjednoczonego Kościoła Chrystusa (ang. United Church of Christ, UCC) opowiedział o agresji i zamieszkach po śmierci George'a Floyda. UCC jest mocno zaangażowany w działania antyrasistowskie i ta sytuacja jest niebezpieczna także dla członków Kościoła. Chociaż nabożeństwa z powodu koronawirusa w Nowym Jorku prawdopodobnie nie będą możliwe aż do października, to wiele osób szuka nadziei i pociechy we wspólnej modlitwie w czasie nabożeństw online. 


Ks. dr Volker Jung, prezydent (biskup) Kościoła Ewangelickiego Hesji i Nassau tak skomentował to wyjątkowe nabożeństwo: „Duch Boży napełnia ludzi na całym świecie. Duch Boży pociesza, umacnia i łączy nas ze sobą w ogólnoświatową wspólnotę. To dobrze, że na nowo uświadomiliśmy sobie to w kryzysie związanym z koronawirusem, a w obliczu wielu innych zagrożeń potrafimy żyć razem”. 

Krótka relacja filmowa z nabożeństwa: