english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Spotkanie Kościołów w Bad Muskau

Polacy i Niemcy w Parku Mużakowskim

24.09.2012

22 września 2012 roku w Bad Muskau, położonym tuż przy granicy z Polską, odbyło się kolejne spotkanie Kościołów ewangelickich z Polski i Niemiec.


Spotkanie Kościołów w Bad Muskau

Licznie przybyli uczestnicy, na co dzień związani z parafiami ewangelickimi z terenu Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce oraz Okręgu Kościelnego Görlitz, spotkali się zgodnie już z wieloletnią tradycją. Obecni byli przedstawiciele najwyższych władz obu Kościołów, władz samorządowych z obu krajów, chóry kościelne, przedstawiciele instytucji kościelnych oraz liczne grono wiernych.

 

Specjalnie przygotowany program rozpoczął się od nabożeństwa, w czasie którego kazanie wygłosił ks. biskup Ryszard Bogusz z Wrocławia – zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej. Po nabożeństwie i posiłku można było zapoznać się z działalnością obu Kościołów, poszczególnych parafii i instytucji związanych z Kościołem. Odbył się mecz piłki ręcznej - zwycięski dla gospodarzy...

 

Zorganizowano spacer po Parku Mużakowskim (Muskauer Park / Fürst-Pückler-Park) oraz zwiedzanie zamku. W kościele można było znaleźć miejsce wyciszenia i modlitwy oraz włączyć się do śpiewu pieśni z Taize. W specjalnym namiocie oprócz nabożeństwa, występu chóru Kantorki ze Schleife/Slepo w pięknych strojach łużyckich, odbył się koncert chórów z Polski i Niemiec.

 

Zakończeniem spotkania była modlitwa zwierzchników Kościołów oraz udzielenie błogosławieństwa na podróż do domów. Zaplanowano również następne spotkanie partnerskie Kościołów na rok 2013, zapraszając tym razem do Jawora na 21 września 2013 r.

 

tekst: ks. Cezary Królewicz
zdjęcia: ks. Waldemar Szczygieł