english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Święto w Ostojićevie (Serbia)

Wiślanie w odwiedzinach

29.09.2012

W dniach od 21 - 23 września 2012 r. odbywały się w Ostojićevie (Serbia) dni wsi oraz szkoły. Na uroczystości zostali zaproszeni przedstawiciele parafii w Wiśle: Danuta Szczypka, Wanda Kuczera oraz ks. Waldemar Szajthauer. W dniach Ostojićeva uczestniczyła także delegacja Urzędu Miasta Wisła z burmistrzem Janem Poloczkiem.


Święto w Ostojićevie (Serbia)

Uroczystości rozpoczęły się w piątkowe przedpołudnie, 21 września br. w miejscowej szkole od występów artystycznych dzieci. Wśród zaproszonych gości była przedstawiciel ambasady RP w Belgradzie. Wieczorem w miejscowej sali odbyły się występy zespołów artystycznych, reprezentujących folklor czterech narodów mieszkających w Ostojićevie: Serbów, Polaków, Słowaków i Węgrów. Polacy i Słowacy stanowią jedną grupę mieszkańców związaną z Parafią Słowackiego Kościoła Ewangelicko Wyznania Augsburskiego w Serbii.   

 

W sobotnie przedpołudnie odbyły się dwa spotkania z wszystkimi gośćmi, którzy przyjechali z Wisły i Ljubljany (obecny był Emil Poliaczek z Ljubljany). Pierwsze odbyło się w sali parafialnej. Zebranych powitał kurator (dozorca) parafii Emil Samiec. Był to czas na wymianę spostrzeżeń dotyczących dotychczasowych kontaktów, zarówno pomiędzy parafiami jak i miastami. Danuta Szczypka, jako historyk, zwróciła uwagę na dwa jubileusze, które wyznacza rok 2013.  Parafia w Ostojićevie obchodzić będzie 175 - lecie założenia parafii, zaś parafia w Wiśle 175 rocznicę wybudowania i poświęcenia kościoła ap. Piotra i Pawła. W sali parafialnej w Ostojićevie znajduje się oprawiona w ramę i zawieszona na ścianie swoista kronika z jubileuszu 150 - lecia powstania parafii, w której uczestniczyła delegacja z Wisły z ks. prob. Karolem Samcem. Uroczystość odbyła się 24 kwietnia 1988 r.
 
Drugie ze spotkań odbyło się w Szkole Podstawowej, gdzie gospodarzem był jej dyrektor Antonije Cicmil. W spotkaniu uczestniczył także burmistrz miasta Balaž Ferenc. Organizatorzy przygotowali także przejażdżkę bryczkami po Ostojicevie oraz degustacje paprykarza, który gotowany przez różne grupy działające w gminie.
 
W niedzielę odbyło się nabożeństwo, które prowadził ks. Waldemar Szajthauer. W wygłoszonym kazaniu w oparciu o tekst z Księgi Dziejów Apostolskich z 12 rozdziału wskazał na rolę i  znaczenie modlitwy w życiu chrześcijanina oraz społeczności zboru. W nabożeństwie uczestniczyli również włodarze miast Ćoka i Wisła.