english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Szukając podobieństw

Młodzi luteranie z Polski w Szwecji

26.08.2014

Z inicjatywy luterańskich Kościołów Polski i Szwecji młodzi ludzie z obu krajów wzięli udział we wspólnym spotkaniu. Relacja Justyny Danel - jednej z uczestniczek.


Szukając podobieństw

Wymiana młodzieżowa miała miejsce w Uppsali w Szwecji. Jako 35-osobowa grupa, w tym 28 Polaków, spędziliśmy tydzień w pięknym i klimatycznym kościele – Svenska Kyrke. Polską kadrę zebrało i wyszkoliło Centrum Misji i Ewangelizacji.
 
Każdy z tych siedmiu dni miał swój własny temat i rytm. Mówiliśmy m.in. o miłości, zastanawialiśmy się nad szacunkiem i uczuciami w ogóle. Początek wymiany spędziliśmy w Sztokholmie, stolicy Szwecji, poznając kulturę i obyczaje Szwedów. Tego dnia mieliśmy też możliwość odwiedzenia skansenu, w którym znajdowały się zwierzęta mieszkające na terenie całej Szwecji oraz tradycyjne budowle z różnych epok charakteryzujące przemiany zachodzące w kraju naszych północnych kolegów na przełomie lat. Jeden dzień poświęciliśmy także naszemu krajowi, wtedy próbowaliśmy naszym gospodarzom zaprezentować i przybliżyć zwyczaje, które panują w Polsce. Razem gotowaliśmy zupę pomidorową oraz bigos, piekliśmy ciasto drożdżowe, uczyliśmy tańczyć poloneza oraz tłumaczyliśmy, jak wygląda typowe polskie wesele. Wspólne przygotowywanie posiłków okazało się bardzo zabawne i integrujące. Naszym podstawowym językiem był angielski i przede wszystkim w tym języku mogliśmy również razem modlić się, studiować Biblię i śpiewać. 
 
Wśród wielu różnic, które mogą oddalać od siebie nasze społeczeństwa, staraliśmy się szukać podobieństw. Łączyliśmy charakterystyczne dla naszych kościołów formy w jedną, przyjazną dla wszystkich uczestników. Osobiście mogłam doświadczyć, że mimo tego, że żyjemy w innych miejscach, mówimy innymi językami, a nasze kościoły są różne – możemy ze sobą rozmawiać, śmiać się, modlić i cieszyć się swoją obecnością. Jestem przekonana, że dzięki takim wymianom, można uczyć się tolerancji, szacunku i tego, że w naszej różnorodności jesteśmy równi w Bogu. 
 
Justyna Danel