english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Szwedzi u papieża

Delegacja szwedzkich luteran u papieża Franciszka

06.05.2015

4 maja 2015 roku papież Franciszek przyjął delegację Kościoła Szwecji, której przewodziła arcybiskup Uppsali Antje Jackelén.


Szwedzi u papieża

Abp Antje Jackelén jest pierwszą kobietą sprawującą urząd Arcybiskupa Uppsali. W swoim przemówieniu abp Jackelén wspomniała ekumeniczne nieszpory w katedrze w Lund, upamiętniające 25. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Szwecji, a także swoją rozmowę ze szwedzkim duchownym luterańskim ks. dr. Andersem Ruuth, który opisał prymasce swoje doświadczenia z Argentyny. Również papież podkreślił, że wiele zawdzięcza pastorowi Ruuthowi, szczególnie w pogłębianiu swojej duchowości.

 

Arcybiskup wskazała na wspólne osiągnięcia ekumeniczne luteranów i rzymskich katolików, podkreślając wagę wspólnego dokumentu Od konfliktu do Komunii (2013), a także wcześniejsze porozumienie z 1999 roku, dotyczące nauki o usprawiedliwieniu. – Mamy wspólne doświadczenie wzajemnych potępień, podziału i nienawiści, ale także życiodajnego pojednania oraz zaangażowania wielu świeckich i oddolnych inicjatyw gorliwie antycypujących rzeczywistość, którą musi potwierdzić jeszcze wzajemny dialog. Abp Jackelén wyraziła radość z ekumenicznych starań Kościoła rzymskokatolickiego i Światowej Federacji Luterańskiej zmierzających do wspólnego upamiętnienia 500-lecia Reformacji.

 

Zwierzchniczka szwedzkich luteran zwróciła również uwagę na problem biedy i niesprawiedliwości społecznej, głodu i przemocy, których ofiarami najczęściej padają kobiety i dzieci. Arcybiskup podziękowała papieżowi za jego zaangażowanie przy tych wyzwaniach – Wasza Świątobliwość wywołał falę nadziei na całym świecie, mówiąc o problemach związanych z biedą, marginalizacją i równością – ostatnio o skandalu, jakim jest przepaść w zarobkach kobiet i mężczyzn. Jackelén dodała, że społeczność LGBT w Szwecji poprosiła ją o przekazanie papieżowi słów wdzięczności, gdyż niektóre wypowiedzi Franciszka „pozwoliły doznać pewnego rodzaju pojednania i choćby jutrzenki akceptacji„.

 

Ważnym elementem przemówienia szwedzkiej arcybiskup była sytuacja uchodźców oraz kwestie klimatyczne. Odnosząc się do powstającej encykliki papieża poświęconej szeroko rozumianej ekologii abp Jackelén przypomniała o niedawnym liście pasterskim szwedzkich biskupów luterańskich na ten temat.

 

Również papież Franciszek nawiązał do luterańsko-rzymskokatolickich dążeń ekumnicznych, wskazując na dokument Od konfliktu do komunii i apelując jednocześnie o wspólne świadectwo wobec zranionego świata. Biskup Rzymu dodał, że kluczowe pytania, dotyczące godności ludzkiego życia i seksualności nie mogą być ignorowane w obawie przed wyrządzeniem szkody porozumieniom ekumenicznym, które już zdołano osiągnąć. Papież Franciszek dziękował także „drogiej Siostrze” za pomoc udzieloną przez Kościół Szwecji południowoamerykańskim emigrantom.

 

W spotkaniu, oprócz szwedzkich duchownych luterańskich, uczestniczył również kardynał Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, oraz sekretarz generalny Rady, ks. dr Matthias Türk.

 

Ostatnim arcybiskupem Uppsali, który odwiedzał Biskupa Rzym był abp Anders Wejryd, poprzednik prymas Jackelén. W 2007 roku został przyjęty przez papieża Benedykta XVI.