W kościele Magdaleny w Genewie
Związek Luterańskich Kościołów w Szwajcarii i Księstwa Liechtenstein
Nasza jedność zawiera się w przesłaniu o usprawiedliwieniu z łaski przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Jesteśmy zbawieni nie dlatego kim jesteśmy albo co robimy, ale dlatego kim jest Bóg i co On czyni – powiedział ks. Martin Junge, sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) podczas obchodów 500 lat reformacji zorganizowanych przez Związek Luterańskich Kościołów w Szwajcarii i Księstwa Liechtenstein.
10 września br. w kościele Magdaleny w Genewie odbyło się uroczyste nabożeństwo luteran ze Szwajcarii i Liechtensteinu. Federacja obejmuje swoim zasięgiem nie tylko dwa kraje, ale także wiernych pochodzących się z różnych krajów. W tej małej, bo liczącej zaledwie 5 tys. członków rodzinie luterańskiej, modlą się wspólnie ewangelicy ze Szwajcarii, Niemiec, Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, a także z Madagaskaru oraz krajów anglojęzycznych. W nabożeństwie wzięli również goście ekumeniczni z Kościoła ewangelicko-reformowanego, rzymskokatolickiego oraz starokatolickiego.
Według ks. Junge jubileusz reformacyjny jest okazją do ponownego zgłębienia przesłania, które dotyka duchowej kondycji człowieka. – Nie trzeba żyć w szczególnym czasie lub w szczególnym miejscu, aby przyjąć Dobrą Nowinę Boga, który wybrał ton współczucia, solidarności, sprawiedliwości i pokoju w naszym świecie – mówił kaznodzieja.
Związek Ewangelicko-Luterańskich Kościołów w Szwajcarii i w Księstwie Liechtensteinu został założony na początku lat 60. XX wieku przez pięć niezależnych parafii luterańskich. W 1979 roku Związek stał się członkiem ŚFL.
Kościół Magdaleny (dawniej kościół św. Magdaleny), w którym odbyło się nabożeństwo reformacyjne, jest jednym z najważniejszych zabytków sakralnych w Genewie. Fundamenty kościoła sięgają czasów rzymskich, a dzisiejszy kształt świątyni to rezultat odbudowy kościoła po pożarze w XV wieku. Kościół posiada najstarszy dzwon w mieście. W czasach reformacji kościół przebudowany na potrzeby wspólnoty reformowanej – kazania głosili tutaj m.in. Jan Kalwin i Guillaume Farel. Od 1926 r. kościół należy do niemieckojęzycznej parafii reformowanej.
Luter2017.pl
foto: LWF/A. Danielsson
Wiadomości z zagranicy
-
28
11.20 -
27
10.20 -
23
10.20 -
21
10.20 -
19
10.20 -
02
10.20 -
01
10.20 -
24
09.20 -
23
09.20 -
11
09.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń