english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

WCRC wyprowadza się z Genewy

Szwajcaria pozostanie centrum ekumenizmu?

10.11.2012

 

Światowa Wspólnota Kościołów Reformowanych (WCRC) wyprowadza się z Genewy – poinformował podczas Synodu Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD) ks. dr Setri Nyomi, sekretarz generalny organizacji. 


 

– Rosnące koszty utrzymania siedziby WRCR związane z kursem franka szwajcarskiego zmusiły władze organizacji do podjęcia decyzji o przeprowadzce do Hanoweru.   

 

Genewa to nie tylko siedziba WCRC, reprezentującej ponad 80 wiernych, należących do różnych Kościołów tradycji reformowanej na świecie. W Genewie, historycznie związanej z działalnością reformatora Jana Kalwina, w której reformowani od kilku lat nie stanowią już większości, swoje siedziby ma również Światowa Federacja Luterańska (ŚFL), Światowa Rada Kościołów (ŚRK), a także Konferencja Kościołów Europejskich. Ta ostatnia nosi się z zamiarem przeprowadzki do Brukseli. Także luteranie i władze ŚRK myślą nad ewentualną przeprowadzką, przede wszystkim ze względu na kurczące się budżety organizacji. 

 

Jeśli po wyprowadzce WCRC i KKE podobną decyzję podejmie ŚFL i ŚRK ekumeniczne znaczenie Genewy spadnie praktycznie do zera. W tej chwili miasto jest głównym ośrodkiem organizacji ekumenicznych na świecie.  

 

Radość z decyzji reformowanych wyraziła już kanclerz Angela Merkel oraz premier Dolnej Saksonii David McAllister. Politycy już zadeklarowali pomoc w przeprowadzce. W Hanowerze swoją siedzibę ma już EKD oraz Zjednoczony Kościół Ewangelicko-Luterański (VELKD).  

 

Pastor Nyomi ujawnił, że dzięki przeprowadzce, która nastąpi 1 stycznia 2014 roku, WCRC zaoszczędzi rocznie ok. 166 tys. euro.

 

Dariusz Bruncz, ekumenizm.pl