Wybory i społeczeństwo cyfrowe
Jesienne synody niemieckich ewangelików
W Dreźnie zakończył się Synod Generalny Zjednoczonego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Niemiec (VELKD), a swoje obrady finiszuje Synod Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD). Tematem obrad obydwu Synodów były wyzwania związane ze społeczeństwem cyfrowym. Synody podjęły również szereg decyzji personalnych ważnych dla niemieckiego ewangelicyzmu.
Struktury niemieckiego ewangelicyzmu
Struktura niemieckiego protestantyzmu – choć nieco prostsza od tej sprzed jeszcze kilkunastu lat – nadal wymaga wielu wyjaśnień. Przypomnijmy, że VELKD jest ogólnoniemieckim Kościołem luterańskim, w skład którego wchodzi siedem niezależnych ewangelicko-luterańskich Kościołów krajowych. Z kolei EKD jest szerszą strukturą, w skład której – oprócz Kościołów członkowskich VELKD – wchodzą Kościoły luterańskie, ewangelicko-unijne i reformowane, należące do Unii Kościołów Ewangelickich (UEK). Łącznie do EKD – będącego o wiele bardziej związkiem Kościołów niż Kościołem we właściwym tego słowa znaczeniu – należy obecnie 20 niezależnych Kościołów krajowych.
Zgodnie z przyjętym od kilkunastu lat zwyczajem wpierw odbywają się Synody VELKD i UEK, a dopiero później EKD, który jest najbardziej reprezentatywnym gremium niemieckich ewangelików.
7. Sesja XI Synodu VELKD zakończyła się 8 listopada. Ks. bp Gerhard Ulrich ze Schwerina został ponownie wybrany na 3-letnią kadencję biskupa naczelnego VELKD. Biskup dziękując za zaufanie Synodu, podkreślił, że priorytetem jego dalszej służby będzie wzmocnienie teologicznego profilu VELKD zarówno w aspekcie konfesyjnym, jak i liturgicznym, edukacyjnym oraz ekumenicznym.
Ekumenia
Synod VELKD przyjął sprawozdanie pełnomocnika ds. kontaktów z Kościołem rzymskokatolickim, ks. bp. Karl-Hinricha Manzke, który pozytywnie ocenił zmiany zachodzące w Kościele rzymskim w związku z pontyfikatem papieża Franciszka. Bp Manzke podkreślił konieczność pozostania w dialogu z Kościołem rzymskokatolickim w sprawach związanych ze zbliżającym się jubileuszem 500-lecia Reformacji, mimo rozczarowań i różnych punktów widzenia w kwestii znaczenia i rozumienia Reformacji. Synod przychylił się do opinii biskupa, iż należy wzmocnić wysiłki ekumeniczne wynikające ze zobowiązań zawartych zarówno we Wspólnej Deklaracji o Usprawiedliwieniu oraz dokumencie Od konfliktu do komunii.
Społeczeństwo cyfrowe
Centralnym tematem Synodu VELKD oraz EKD były zagadnienia związane z komunikowaniem Ewangelii w zdigitalizowanym społeczeństwie. Główny referat na Synodzie VELKD przedstawiła prof. Ilona Nord z Fakultetu Teologicznego Uniwersytetu w Hamburgu. Referentka przytoczyła wyniki badań przeprowadzonych w marcu i kwietniu 2014 roku przez państwowe telewizje ARD i ZDF, dotyczące użytkowania mediów przez obywateli Niemiec. Okazało się, że ponad 79% dorosłych posługujących się na co dzień j. niemieckim przebywa w sieci. Oznacza to, że ponad 55,6 milionów Niemców od 14. roku życia przynajmniej sporadycznie używa internetu. Codzienne użytkowanie Internetu deklaruje aż 58% obywateli (32,2 mln). Najbardziej wymowne są liczby mówiące o młodzieży – ponad 95% osób w wieku 14-19 lat codziennie korzysta z Internetu praktycznie nieustannie poprzez urządzenia mobilne (smartfony, tablety i inne).
Prof. Nord podkreśliła, że w procesie transformacji społecznej, polegającym na coraz głębszej cyfryzacji społeczeństwa, zmieniają się również koordynaty, za pomocą których ludzie dostrzegają i przyswajają sobie obecność Kościoła wokół siebie. – W centrum uwagi nie znajdują się już pojedyncze osoby, ani też Kościół jako instytucja/organizacja spełniająca określone funkcje, ale relacje społeczne między obydwiema wielkościami – zarówno te dziejące się na naszych oczach, jak i te potencjalne – mówiła prof. Nord
Teolożka przestrzegła, aby nie popadać w zachowania ekstremalne, polegające z jednej strony na postępowo-optymistycznej optyce, ukazującej Internet jako panaceum na wszelkie bolączki Kościoła, a z drugiej na demonizowaniu Internetu jako narzędzia bezwzględnie przyspieszającego tryb życia i oddalającego ludzi od siebie. Według prof. Nord także osobiste spotkania nie są wolne od możliwości nadużyć, wyobcowania i dystansu i także one muszą być odpowiednio prowadzone i wykorzystane dla dobra uczestników komunikacji. – Nie zmienia się potrzeba komunikacji i jej fakt, a jedynie jej forma – dodała prof. Nord.
Synod EKD – luteranin na czele Rady EKD
Tematyka „cyfrowej kompetencji” zdominowała również obrady Synodu EKD. Gościem specjalnym synodu była min. Gesche Joost, pełnomocniczka rządu RFN ds. Internetu, która wygłosiła okolicznościowy referat. O komunikowaniu Ewangelii w cyfrowym społeczeństwie mówili również w swoich odczytach teolodzy i zaproszeni medioznawcy. Na Synod, który rozpoczął się w drezdeńskim kościele św. Krzyża przybyli również goście ekumeniczny z Kościoła rzymskokatolickiego i prawosławnego, a także przedstawiciele władz państwowych, w tym m.in. federalny minister spraw wewnętrznych Thomas de Maizière.
Największym zainteresowanie mediów wzbudziły jednak kwestie personalne. W związku z wcześniejszym złożeniem urzędu prezesa Rady EKD ks. Nicolausa Schneidera powstała konieczność wyboru nowego członka Rady, a także prezesa Rady, który jest najwyższym reprezentantem EKD na zewnątrz. Do komisji zajmującej się rekomendowaniem kandydatów zgłoszono tylko jednego kandydata berlińskiego i brandenburskiego biskupa Markusa Dröge, jednak jeszcze przed synodem pojawiły się inne kandydatury: saksońskiego biskupa Jochena Bohla oraz bawarskiego biskupa Heinricha Bedford-Strohma.
Wybór nowego prezesa Rady wiązał się ze złożoną kwestią wyzwań stojących przed Radą, której pozostał tylko rok urzędowania, gdyż w 2015 wyłoniony zostanie nowy Synod, który będzie musiał wybrać nową 15-osobową Radę i znów nowego prezesa w czasie, kiedy przygotowania do 500-lecia Reformacji nabrały przyspieszenia.
Synodałowie zdecydowali, że nowym prezesem Rady zostanie luteranin, biskup Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Bawarii Heinrich Bedford-Strohm, który zdobył aż 106 ze 125 głosów. Wcześniej bp Dröge został wybrany do Rady EKD w miejsce ustępującego ks. Schneidera. – Biskup Bedford-Strohm otrzymał wyraźny mandat, aby dokończyć stojące przed nami zadania w tej kadencji. Nasze przygotowania do roku 2017 wymagą teraz pełnej uwagi – powiedziała prezes Synodu EKD Irmgard Schwaetzer.
Bp Bedford-Strohm jest od 2011 roku zwierzchnikiem bawarskich luteran, a od 2013 członkiem Rady EKD. Wcześniej pełnił służbę duszpasterską w różnych parafiach oraz Diakonii. Był również wykładowcą teologii systematycznej na Uniwersytecie w Bambergu. Bawarski biskup wielokrotnie utrzymywał partnerskie kontakty z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w Polsce. Nowy prezes Rady EKD jest żonaty i ma troje dorosłych dzieci.
LUTER2017.PL
Wiadomości z zagranicy
-
28
11.20 -
27
10.20 -
23
10.20 -
21
10.20 -
19
10.20 -
02
10.20 -
01
10.20 -
24
09.20 -
23
09.20 -
11
09.20 - czytaj archiwum »
-
W co wierzymy?
Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
Augsburskiego streszczają 4 zasady.sola Scriptura - jedynie Pismo
czytaj więcej
sola Gratia - jedynie Łaska
sola Fide - jedynie Wiara
solus Christus - jedynie Chrystus -
Galeria fotografii
-
O naszym Kościele
-
Kalendarz wydarzeń