english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wybory i społeczeństwo cyfrowe

Jesienne synody niemieckich ewangelików

14.11.2014

W Dreźnie zakończył się Synod Generalny Zjednoczonego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Niemiec (VELKD), a swoje obrady finiszuje Synod Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD). Tematem obrad obydwu Synodów były wyzwania związane ze społeczeństwem cyfrowym. Synody podjęły również szereg decyzji personalnych ważnych dla niemieckiego ewangelicyzmu.


Wybory i społeczeństwo cyfrowe

Struktury niemieckiego ewangelicyzmu

 

Struktura niemieckiego protestantyzmu – choć nieco prostsza od tej sprzed jeszcze kilkunastu lat – nadal wymaga wielu wyjaśnień. Przypomnijmy, że VELKD jest ogólnoniemieckim Kościołem luterańskim, w skład którego wchodzi siedem niezależnych ewangelicko-luterańskich Kościołów krajowych. Z kolei EKD jest szerszą strukturą, w skład której – oprócz Kościołów członkowskich VELKD – wchodzą Kościoły luterańskie, ewangelicko-unijne i reformowane, należące do Unii Kościołów Ewangelickich (UEK). Łącznie do EKD – będącego o wiele bardziej związkiem Kościołów niż Kościołem we właściwym tego słowa znaczeniu – należy obecnie 20 niezależnych Kościołów krajowych.

 

Zgodnie z przyjętym od kilkunastu lat zwyczajem wpierw odbywają się Synody VELKD i UEK, a dopiero później EKD, który jest najbardziej reprezentatywnym gremium niemieckich ewangelików.

 

7. Sesja XI Synodu VELKD zakończyła się 8 listopada. Ks. bp Gerhard Ulrich ze Schwerina został ponownie wybrany na 3-letnią kadencję biskupa naczelnego VELKD. Biskup dziękując za zaufanie Synodu, podkreślił, że priorytetem jego dalszej służby będzie wzmocnienie teologicznego profilu VELKD zarówno w aspekcie konfesyjnym, jak i liturgicznym, edukacyjnym oraz ekumenicznym.

 

Ekumenia

 

Synod VELKD przyjął sprawozdanie pełnomocnika ds. kontaktów z Kościołem rzymskokatolickim, ks. bp. Karl-Hinricha Manzke, który pozytywnie ocenił zmiany zachodzące w Kościele rzymskim w związku z pontyfikatem papieża Franciszka. Bp Manzke podkreślił konieczność pozostania w dialogu z Kościołem rzymskokatolickim w sprawach związanych ze zbliżającym się jubileuszem 500-lecia Reformacji, mimo rozczarowań i różnych punktów widzenia w kwestii znaczenia i rozumienia Reformacji. Synod przychylił się do opinii biskupa, iż należy wzmocnić wysiłki ekumeniczne wynikające ze zobowiązań zawartych zarówno we Wspólnej Deklaracji o Usprawiedliwieniu oraz dokumencie Od konfliktu do komunii.

 

Społeczeństwo cyfrowe

 

Centralnym tematem Synodu VELKD oraz EKD były zagadnienia związane z komunikowaniem Ewangelii w zdigitalizowanym społeczeństwie. Główny referat na Synodzie VELKD przedstawiła prof. Ilona Nord z Fakultetu Teologicznego Uniwersytetu w Hamburgu. Referentka przytoczyła wyniki badań przeprowadzonych w marcu i kwietniu 2014 roku przez państwowe telewizje ARD i ZDF, dotyczące użytkowania mediów przez obywateli Niemiec. Okazało się, że ponad 79% dorosłych posługujących się na co dzień j. niemieckim przebywa w sieci. Oznacza to, że ponad 55,6 milionów Niemców od 14. roku życia przynajmniej sporadycznie używa internetu. Codzienne użytkowanie Internetu deklaruje aż 58% obywateli (32,2 mln). Najbardziej wymowne są liczby mówiące o młodzieży – ponad 95% osób w wieku 14-19 lat codziennie korzysta z Internetu praktycznie nieustannie poprzez urządzenia mobilne (smartfony, tablety i inne).

 

Prof. Nord podkreśliła, że w procesie transformacji społecznej, polegającym na coraz głębszej cyfryzacji społeczeństwa, zmieniają się również koordynaty, za pomocą których ludzie dostrzegają i przyswajają sobie obecność Kościoła wokół siebie. – W centrum uwagi nie znajdują się już pojedyncze osoby, ani też Kościół jako instytucja/organizacja spełniająca określone funkcje, ale relacje społeczne między obydwiema wielkościami – zarówno te dziejące się na naszych oczach, jak i te potencjalne – mówiła prof. Nord

 

Teolożka przestrzegła, aby nie popadać w zachowania ekstremalne, polegające z jednej strony na postępowo-optymistycznej optyce, ukazującej Internet jako panaceum na wszelkie bolączki Kościoła, a z drugiej na demonizowaniu Internetu jako narzędzia bezwzględnie przyspieszającego tryb życia i oddalającego ludzi od siebie. Według prof. Nord także osobiste spotkania nie są wolne od możliwości nadużyć, wyobcowania i dystansu i także one muszą być odpowiednio prowadzone i wykorzystane dla dobra uczestników komunikacji. – Nie zmienia się potrzeba komunikacji i jej fakt, a jedynie jej forma – dodała prof. Nord.

 

Synod EKD – luteranin na czele Rady EKD

 

Tematyka „cyfrowej kompetencji” zdominowała również obrady Synodu EKD. Gościem specjalnym synodu była min. Gesche Joost, pełnomocniczka rządu RFN ds. Internetu, która wygłosiła okolicznościowy referat. O komunikowaniu Ewangelii w cyfrowym społeczeństwie mówili również w swoich odczytach teolodzy i zaproszeni medioznawcy. Na Synod, który rozpoczął się w drezdeńskim kościele św. Krzyża przybyli również goście ekumeniczny z Kościoła rzymskokatolickiego i prawosławnego, a także przedstawiciele władz państwowych, w tym m.in. federalny minister spraw wewnętrznych Thomas de Maizière.

 

Największym zainteresowanie mediów wzbudziły jednak kwestie personalne. W związku z wcześniejszym złożeniem urzędu prezesa Rady EKD ks. Nicolausa Schneidera powstała konieczność wyboru nowego członka Rady, a także prezesa Rady, który jest najwyższym reprezentantem EKD na zewnątrz. Do komisji zajmującej się rekomendowaniem kandydatów zgłoszono tylko jednego kandydata berlińskiego i brandenburskiego biskupa Markusa Dröge, jednak jeszcze przed synodem pojawiły się inne kandydatury: saksońskiego biskupa Jochena Bohla oraz bawarskiego biskupa Heinricha Bedford-Strohma.

 

Wybór nowego prezesa Rady wiązał się ze złożoną kwestią wyzwań stojących przed Radą, której pozostał tylko rok urzędowania, gdyż w 2015 wyłoniony zostanie nowy Synod, który będzie musiał wybrać nową 15-osobową Radę i znów nowego prezesa w czasie, kiedy przygotowania do 500-lecia Reformacji nabrały przyspieszenia.

 

Synodałowie zdecydowali, że nowym prezesem Rady zostanie luteranin, biskup Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Bawarii Heinrich Bedford-Strohm, który zdobył aż 106 ze 125 głosów. Wcześniej bp Dröge został wybrany do Rady EKD w miejsce ustępującego ks. Schneidera. – Biskup Bedford-Strohm otrzymał wyraźny mandat, aby dokończyć stojące przed nami zadania w tej kadencji. Nasze przygotowania do roku 2017 wymagą teraz pełnej uwagi – powiedziała prezes Synodu EKD Irmgard Schwaetzer.

 

Bp Bedford-Strohm jest od 2011 roku zwierzchnikiem bawarskich luteran, a od 2013 członkiem Rady EKD. Wcześniej pełnił służbę duszpasterską w różnych parafiach oraz Diakonii. Był również wykładowcą teologii systematycznej na Uniwersytecie w Bambergu. Bawarski biskup wielokrotnie utrzymywał partnerskie kontakty z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w Polsce. Nowy prezes Rady EKD jest żonaty i ma troje dorosłych dzieci. 

 

LUTER2017.PL