english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zagraniczny sukces cieszyńskiego chóru

W parafii partnerskiej św. Marcina w Schwabach w Niemczech

10.07.2015

W dniach 3-6  lipca Wyższobramski Chór Kameralny parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie przebywał w parafii partnerskiej św. Marcina w Schwabach w Niemczech. 


Zagraniczny sukces cieszyńskiego chóru

Kontakty pomiędzy obiema parafiami zainicjowane zostały przed dwoma laty podczas zimowego tournee chóru po Bawarii. Wówczas cieszyńscy śpiewacy otrzymali zaproszenie na koncert inaugurujący Dni Muzyki w Schwabach (Schwabacher Musiktage), które odbywają się cyklicznie co dwa lata. Kierownikiem artystycznym festiwalu jest miejscowy kantor, Dyrektor Muzyki Kościelnej Klaus Peschik.   

 
Tegoroczny festiwal objęty honorowym patronatem burmistrza Matthiasa Thüraufa rozpoczął się 5 lipca o godz. 19.30 koncertem Wyższobramskiego Chóru Kameralnego pod dyr. Piotra Sikory w kościele Miejskim. Zespół zaprezentował ponadgodzinny program, składający się z utworów różnych epok i stylów. Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła cieszyńskich śpiewaków gromkimi brawami, tak, że nie obyło się bez bisów. Na koncercie obecni byli przedstawiciele lokalnych władz oraz mediów. 
 
Kolejnego dnia na łamach miejscowej gazety Schwabacher Tagblatt i portalu www.nordbayern.de dziennikarz Hans von Draminsky umieścił bardzo pochlebną recenzję z koncertu Cieszyniaków.
 
FRAGMENT RECENZJI
 
Wyższobramski Chór Kameralny wystąpił w kościele Miejskim.  
 
SCHWABACH – tak wygląda kultura chóralna: Wyższobramski Chór Kameralny z polskiej parafii partnerskiej z Cieszyna wystąpił w świeżo odnowionym kościele św. Marcina i św. Jana Chrzciciela w Schwabach. Był to jeden z tych koncertów, które na długo i dobrze pozostają w pamięci.  
 
Mocne głosy i muzyczna inteligencja – tak zaprezentował się w Schwabach Wyższobramski Chór Kameralny.  
 
Skład stosunkowo młodego zespołu maleńki, niespełna tuzin śpiewaków staje na scenie, śpiewa również dyrygent Piotr Sikora. O tym, że mimo tego chór zabrzmi potężnie i wyraziście, zapewnia członkini Schwabacher Kantorei, która słyszała już zespół podczas pobytu w Polsce. 
 
Pełna uznania dodaje: „Ich śpiew przyprze nas do muru” – co zdaje się być prawie typowym fenomenem wschodnioeuropejskich chórów.
 
CAŁY TEKST NA STRONIE WWW.NORDBAYERN.DE
 

Hans von Draminsky

Tłum. PK.S.

Fot. E. Schwarz