english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zaproszenie do Dublina

Kolejne polskie nabożeństwo w stolicy Irlandii

10.03.2015

Zapraszamy na kolejne polskie nabożeństwo w stolicy Irlandii, w Dublinie.


Zaproszenie do Dublina

Nabożeństwo odbędzie się w niedzielę, 15 marca o 17.00.

 

Wszystkie szczegóły na plakacie.

 

***

 

Polscy luteranie na Zielonej Wyspie.

 

W 2007 roku, w niewielkim luterańskim kościele przy Adelaide Road 24, w Dublinie spotkała się kilkunastoosobowa grupa, mieszkających w stolicy Irlandii i okolicach, ewangelików. Pierwsze nabożeństwo 19 maja 2007 r. poprowadził ks. Adam Malina z Katowic Szopienic, który został przez Konsystorz mianowany duszpasterzem Polaków ewangelików mieszkających i pracujących w Irlandii. Podczas tej pierwszej wizyty towarzyszył mu redaktor naczelny Zwiastuna Ewangelickiego ks. Jerzy Below. To nabożeństwo było dla jego uczestników wzruszającym doświadczeniem, bo oto znowu mogli przeżyć liturgiczną społeczność w Kościele w ojczystym języku, choć daleko od rodzinnych domów i parafii. Dzięki gościnności miejscowej parafii luterańskiej, którą w większości stanowią niemieccy luteranie mieszkający na Wyspie oraz jej ówczesnych duszpasterzy Corinny i Joachima Diestelkamp, którzy otwarli szeroko drzwi swojego kościoła, dla polskich luteran, mógł zostać rozpoczęty projekt organizowania comiesięcznych polskich nabożeństw w Irlandii.

 

Przez pierwszych siedem lat nabożeństwa te odbywały się w każdą drugą sobotę miesiąca a od 2015 roku z inicjatywy miejscowych parafian, zostały przeniesione na trzecią niedzielę miesiąca na godz. 17.00. Pierwsze nabożeństwo w nowym roku (18 stycznia) odprawił ks. dr Adam Malina, który zakończył swoje obowiązki duszpasterza koordynatora Polskiego Ewangelickiego Duszpasterstwa w Irlandii. Za wykonywaną przez 7 lat służbę miejscowi parafianie wyrazili wdzięczność swojemu Duszpasterzowi. Kolejne nabożeństwo w lutym poprowadził nowy, mianowany przez Konsystorz, duszpasterz, ks. Wojciech Froehlich, który pełni swoje obowiązki koordynatora projektu od stycznia br.


Wspólnota polskich luteran w Irlandii to grupa bardzo dynamiczna, składająca się gównie z młodych osób, które podobnie jak wielu Polaków przybyło do tego kraju w poszukiwaniu pracy. Dla jednych pobyt za granicą to tylko stan przejściowy, inni wiążą z Irlandią swoją przyszłość. Tu przyszły na świat ich dzieci i tu zostały przez naszych duszpasterzy ochrzczone i konfirmowane. Niektórzy zawierają tu związki małżeńskie z obywatelami Irlandii. Jednym słowem życie toczy się swoim rytmem. W ten rytm wpisuje się jednak także duchowy wymiar życia i przeżywanie relacji z Bogiem w polskiej wspólnocie, tu w Dublinie przy Adelaide Road 24. Z serca polecam tę Wspólnotę Waszym modlitwom.

 

Dziękuję wszystkim zaangażowanym w tworzenie i funkcjonowanie Polskiego Duszpasterstwa Ewangelickiego w Irlandii – Konsystorzowi Kościoła za finansowe wsparcie, Biskupowi Kościoła oraz wszystkim duchownym, którzy pełnią swoją służbę w projekcie, osobom goszczącym duszpasterzy, miejscowej Parafii Kościoła Luterańskiego w Irlandii.
  

ks. Wojciech Froehlich