english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zmarł bp Friedrich Weber

Odszedł wybitny niemiecki ekumenista i teolog

01.02.2015

20 stycznia w wieku 65 lat zmarł bp Friedrich Weber, wybitny niemiecki ekumenista i teolog.


Zmarł bp Friedrich Weber

Friedrich Weber studiował teologię ewangelicką, historię i pedagogikę w Wuppertalu, Getyndze i Oldenburgu. W 1975 roku został ordynowany na duchownego ewangelickiego, składając przysięgę ordynacyjną na księgi wyznaniowe Kościoła ewangelicko-reformowanego. Był wieloletnim proboszczem parafii ewangelicko-reformowanej w Greetsiel. W latach 1991-2002 pełnił funkcję superintendenta parafii reformowanych w ewangelicko-unijnym Kościele Hesji i Nassau.

 

W 2002 został biskupem Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Brunszwiku mimo, że sam był wyznania ewangelicko-reformowanego. Było to możliwe na mocy ustaleń Konkordii Leuenberskiej z 1974 r., która ustanawia pełną wspólnotę urzędu i sakramentów między Kościołami tradycji luterańskiej, reformowanej, unijnej i metodystycznej. Konkordia dopuszcza również obejmowanie kierowniczych urzędów przez ewangelików różnych wyznań w innych Kościołach przy poszanowaniu wyznaniowego charakteru danej wspólnoty. Urząd luterańskiego biskupa Brunszwika bp Weber pełnił do 2014 roku. Od 2005 do 2014 roku był pełnomocnikiem Zjednoczonego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Niemiec (VELKD) ds. kontaktów z rzymskokatolicką Konferencją Biskupów Niemieckich.

 

Bp Weber przez dekadę współtworzył i promował klimat ekumenicznych rozmów z rzymskokatolicką hierarchią i przyczynił się do powstania ważnych projektów ekumenicznych podczas prac rzymskokatolicko-ewangelickiej Komisji ds. Dialogu, której był współprzewodniczącym.

 

Z ramienia Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD) był współprzewodniczącym Komisji Miśnieńskiej, platformy ekumenicznej między Kościołami członkowskimi EKD a Kościołem Anglii. Kierował również pracami Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie (Wspólnota Leuenberska). Był uczestnikiem wielu spotkań ekumenicznych, bilateralnych dialogów z chrześcijanami różnych wyznań.

 

Ekumeniczne zaangażowanie Webera sięgało daleko poza ewangelicki horyzont. Przez kilka lat był przewodniczącym Wspólnoty Roboczej Kościołów Chrześcijańskich w Niemczech (odpowiednik Polskiej Rady Ekumenicznej), współpracował ze środowiskami ewangelikalnymi oraz angażował się w działalność naukową jako wykładowca uniwersytecki i wydawca Ökumenische Rundschau (Przegląd Ekumeniczny)

 

19 stycznia 2015 roku przegrał walkę z nowotworem. Pozostawił żonę i dwoje dorosłych dzieci. Pogrzeb ks. biskupa Webera odbył się 26 stycznia w Greetsiel, gdzie rozpoczął służbę duszpasterską.

 

www.ekumenizm.pl