english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zmarł ks. prof. Peter Steinecker

Odszedł były zwierzchnik Ewangelickiego Kościoła Hesji Nassau

19.04.2015

W wieku 71 lat zmarł ks. prof. Peter Steinecker, były zwierzchnik Ewangelickiego Kościoła Hesji Nassau, wybitny teolog i orędownik pojednania polsko-niemieckiego.


Zmarł ks. prof. Peter Steinecker

Ks. prof. Steinacker zmarł 14 kwietnia we Frankfurcie nad Menem, mieście swoich narodzin. W latach 1993 – 2008 pełnił urząd prezydenta Kościoła (biskupa) Ewangelickiego Kościoła Krajowego Hesji Nassau (EKHN). – Tracimy wyrazistego ewangelickiego teologa, otwartego i nie obawiającego się kontrowersji w dialogu. Osobiście tracę doradcę i dobrego przyjaciela – powiedział ks. dr Volker Jung, obecny zwierzchnik EKHN.

 

Ks. Peter Steinecker był znaczącym teologiem ewangelickim. Jego praca doktorska dotyczyła związku filozofii Ernesta Blocha z mistyką, a habilitacyjna poświęcona znakom Kościoła stała się jednym ze standardowych dzieł teologicznych dotyczących ewangelickiej nauki o Kościele. Działalność naukową na fakultetach teologicznych (m.in. Marburg) i w wyższych szkołach kościelnych łączył z praktyką duszpasterską, a także z zaangażowaniem prospołecznym, ekumenicznym i międzyreligijnym. Steinecker był również współprzewodniczącym Polsko-Niemieckiej Komisji Kościoła Ewangelickiego w Niemczech i Polskiej Rady Ekumenicznej.

 

Kondolencje EKHN przekazał w imieniu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. bp Jerzy Samiec. Kościół luterański w Polsce od dziesięcioleci utrzymywał intensywne kontakty partnerskie z Kościołem Hesji i Nassau.

 

www.ekumenizm.pl