english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Śladami Mozarta i nie tylko

Wycieczka do Salzburga

13.06.2015


W dniach 13-14 czerwca br. panie z koła diakonijnego Samarytanin z Ustronia wraz z rodzinami wyjechały na wycieczkę do Austrii.


Śladami Mozarta i nie tylko


Kraj ten ma bogatą historyczną przeszłość powiązaną z terytoriami Czech, Polski, Węgier, Słowacji, Słowenii, czy Włoch. To bardzo długa historia od zarania wieków aż do 1919 roku. Można powiedzieć, że ten kraj swoją współczesną i nowoczesną historię rozpoczął po zakończeniu I wojny światowej. Symbolem tej wielowiekowej historii jest przepych dynastii Habsburgów, niekwestionowana kultura muzyczna ze szczególnym uwzględnieniem romantyczne j epoki Mozartów oraz piękno alpejskich krajobrazów. Te właśnie elementy przyciągają turystów nie tylko z Europy. Alpy stanowią doskonałą bazę wypadową dla miłośników górskich wycieczek, narciarzy i nie tylko.


 
Spośród wielu pięknych miast szczególne wrażenie robi Salzburg, położony pomiędzy górami i rzeką Salzach. Po spotkaniu z przewodniczką rozpoczynamy zwiedzanie miasta z imponującym dziedzictwem architektonicznym, miasta Mozarta. Nad zabytkowym centrum wznoszą się wzgórza Monchsberg i Kapuzinerberg. Spacerujemy wąskimi uliczkami podziwiając wąskie, wysokie kamienice kupców z ukrytymi arkadowymi podwórkami. Mijamy barokowe kościoły i pałace z uwagą wsłuchując się w opowieści przewodniczki. Docieramy do jednej z głównych arterii starego Salzburga z domami zbudowanymi od XV - XVIII wieku. Charakteryzują się pięknymi arkadowymi podwórzami, szyldami z kutego żelaza i zdobnictwem fasad i ram okiennych.


 


Jeszcze kilka słów o sytuacji ewangelików w Austrii. Otóż nauki Marcina Lutra dotarły również do Austrii. Dokonało się to głównie przez górników, najemników i rzemieślników, którzy rozpowszechniali pisma Lutra wśród ludności. Od 1520 roku protestantyzm szybko rozpowszechniał się w tej części Europy, zwłaszcza za pomocą rodzin z austriackiej arystokracji. W pewnym momencie protestanci stanowili ponad 80% ludności. Kontrreformacja spowodowała, że najczęściej przy użyciu przemocy zostało straconych wielu wyznawców, a ok. 100 tysięcy było zmuszonych do ucieczki na Węgry i Rumunii. Prześladowania trwały do XVIII wieku, do momentu tzw. „Patentu Tolerancyjnego” z 13 października 1781 roku, w którym cesarz dał pełną wolność religijną dla protestantów. Obecnie protestanci stanowią 5,1% społeczeństwa.


 
Myślę, że wycieczka do Austrii to kolejna „podróż marzeń”. Kraj o niezwykłej kulturze materialnej wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, kolebka wspaniałych kompozytorów pięknej muzyki. To zbiór najpiękniejszych krajobrazów i wspaniałej przyrody, kraj czysty i zadbany.

W imieniu uczestników wycieczki Janina Pilch