english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Arystokratyczna rodzina von Tiele-Winckler z wizytą na Górnym Śląsku

W dniach 15-19 września 2006 roku na zaproszenie zwierzchnika Diecezji Katowickiej Kościoła Luterańskiego w Poslce, bp. Tadeusza Szurmana, gościli na Górnym Śląsku potomkowie znanej rodziny von Tiele-Winckler - hrabia Hubert oraz jego brat - baron Claus-Peter z małżonką Fryderyką.
 
Bezpośrednim powodem zaproszenia przedstawicieli tego arystokratycznego rodu na Śląsk był jubileusz 150-lecia wmurowania kamienia węgielnego pod ewangelicki kościół Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach. Rodzina Tiele-Wincklerów ofiarowała ziemię pod budowę tej świątyni oraz zaliczała się do grona głównych fundatorów w czasie budowy.
 
Uroczystości rocznicowe odbyły się w niedzielę 17 września br. Nabożeństwo prowadzili bp Tadeusz Szurman oraz ks. radca Roman Dorda z Goleszowa, który wygłosił kazanie. Oprawę muzyczną stworzyły chóry: chór mieszany „Senior” z Goleszowa pod dyrekcją Renaty Badura-Sikory i parafialny z Katowic „Largo Cantabile” pod dyrekcją Agnieszki Dobrakowskiej.

 

Spotkanie w Katowicach

 
W sobotę, przed kościelnymi uroczystościami, Tiele-Wincklerowie zwiedzili m. in. Kraków oraz uczestniczyli w festynie charytatywnym „Chrześcijanie Śródmieścia dzieciom” organizowanym już po raz drugi przez parafię ewangelicką Zmartwychwstania Pańskiego i rzymskokatolicką p.w. Najświętszej Marii Panny. Podczas festynu wystąpiły dzieci z ochronki oraz młodzież z CME. W związku z wizytą zagranicznych gości w festynie uczestniczyli także przedstawiciele Miasta Katowice z prezydentem Miasta, Piotrem Uszokiem, na czele.

 

W Mosznej

W poniedziałek, po przyjeździe hrabiego Huberta rodzina odbyła podróż sentymentalną do swej dawnej posiadłości w Mosznej i odwiedziła „dzieło miłosierdzia Matki Ewy” w Bytomiu-Miechowicach. Spotkanie z diakonisą siostrą Martą, złożenie kwiatów przy grobie Matki Ewy, zwiedzanie kościoła i domu "Ciszy Syjonu" uświadomiło Tiele-Wincklerom, że dzieło ich przodków jest nadal żywe w sercach Ślązaków.
 
W ostatnim dniu wizyty goście byli podejmowani przez władze miasta Katowic i Bytomia. W Katowicach zwiedzili Muzeum Historii Katowic i spotkali się w Urzędzie Miasta z Prezydentem Katowic. Odbyła się także konferencja prasowa. W godzinach popołudniowych zwiedzili historyczną część Bytomia, spotkali się z Prezydentem Miasta, Krzysztofem Wójcikiem oraz z radnymi. Uczestniczyli także w promocji najnowszej książki dr. Arkadiusza Kuzio-Podruckiego, zatytułowanej „Tiele-Wincklerowie - arystokracja węgla i stali”.

 

 Podczas promocji książki o Tiele-Wincklerach
  

Biskup Diecezji Katowickiej towarzyszył gościom podczas całej wizyty i brał udział we wszystkich oficjalnych spotkaniach.
 
Wizyta przybliżyła zaproszonym gościom najważniejsze miejsca związane z historią rodu Tiele-Wincklerów, a współczesnym uświadomiła konieczność europejskiego myślenia o przyszłości.
 
Rodzina Tiele-Wincklerów, związana do dzisiaj z Kościołem ewangelickim, ma olbrzymi wkład nie tylko w rozwój ekonomiczny Górnego Śląska, ale posiada też zasługi na polu ekumenicznym. Tiele-Wincklerowie ofiarowali w Katowicach ziemię zarówno pod kościół ewangelicki, jak i rzymskokatolicki kościół „mariacki” oraz pod katedrę Chrystusa Króla i Kurię. Znane też jest powszechnie dzieło „Ostoja Pokoju” Matki Ewy z Miechowic czyli Ewy von Tiele-Winckler, będące jednym z największych przedsięwzięć charytatywnych na przełomie XIX i XX wieku w Europie. Europa ma Alberta Schweitzera, a Śląsk ma Matkę Ewę z Miechowic.