Kongres Bonhoefferowski we Wrocławiu
Nowość na stronie: Galeria fotografii
W dniach 3-8 lutego we Wrocławiu odbył się Międzynarodowy Kongres Bonhoefferowski w 100-lecie urodzin Dietricha Bonhoeffera - niemieckiego księdza luterańskiego, klasyka XX-wiecznej teologii ewangelickiej, zaangażowanego na rzecz ekumenizmu. Za udział w spisku i zamachu na życie Hitlera został on powieszony w obozie koncentracyjnym we Flossenburgu na miesiąc przed zakończeniem II wojny światowej – 9 kwietnia 1945 roku.
Głównymi organizatorami kongresu byli: Diecezja Wrocławska Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Polsce, Polska Sekcja Międzynarodowego Towarzystwa Bonhoefferowskiego, Uniwersytet Wrocławski oraz Ewangelikalna Szkoła Biblijna we Wrocławiu.
Kongres uroczyście zainaugurowano 3 lutego br. w zabytkowej Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego. – Chcemy dziś wspólnie wspominać wielkiego świadka Chrystusa w XX wieku – Dietricha Bonhooeffera – mówił, otwierając kongres, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Polsce bp Janusz Jagucki. – Czynimy to właśnie tutaj we Wrocławiu, gdzie dokładnie przed stu laty, 4 lutego 1906 roku, przyszedł on na świat.
Na kongres przybyli m.in. przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech bp Wolfgang Huber oraz prymas Kościoła Anglikańskiego, abp Cantenbury Rowan Williams, którzy wygłosili wykłady inauguracyjne. Bp Wolfgang Huber w swoim wykładzie „Życie i działalność Dietricha Bonhoeffera" wspomniał, że w 100. rocznice, urodzin tego teologa powraca pytanie o jego świętość. - On sam nigdy nie chciał tak siebie określać, ale świętość była zawsze jednym z głównych tematów jego teologii – mówił.
Abp Rowan Williams przedstawił osobę Bonhoeffera na trzech płaszczyznach: kultury, pobożności i ekumenizmu. - Bonhoeffer postrzegał Boga jakby na marginesie kultury, z którego to miejsca może On obserwować sprawy ludzkie – mówił bp Wiliams. – Dlatego zadaniem każdego chrześcijanina jest angażować się właśnie tam, gdzie są ludzie odrzuceni, bo tam jest i Bóg – podkreślał.
W ramach konferencji odbywały się liczne spotkania, wykłady, referaty, zwiedzanie miejsc związanych z Dietrichem Bonhoefferem oraz opozycją antyhitlerowską zrzeszoną w Kręgu Krzyżowej. Jedną z najważniejszych części kongresu było nabożeństwo ekumeniczne w ewangelickim kościele Opatrzności Bożej, w czasie którego kazanie wygłosił przewodniczący sekcji niemieckiej Towarzystwa Bonhoefferowskiego, ks. Christian Gremmels. W ramach nabożeństwa odbyła się także krótka uroczystość odsłonięcia popiersia Dietricha Bonhoeffera, które zostało ofiarowane Diecezji Wrocławskiej przez Veita Schweitzera z Niemiec.
W kongresie wzięło udział blisko 250 stałych uczestników z Polski, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Irlandii, Australii oraz Brazylii.
tekst: ks. Marcin Orawski
zdjęcia: Mieczysław Mieloch
Zobacz również:
Wystąpienie bp. Wolfganga Hubera (jęz. niemiecki)
Wystąpienie abp. Rowana Williamsa (jęz. angielski)
Oficjalna strona internetowa Kongresu Bonhoefferowskiego