O „krótkich nogach” w Starym Bielsku
W sobotę, 20 maja br. miało miejsce kolejne, comiesięczne nabożeństwo młodzieżowe, organizowane przez młodzież z parafii w Starym Bielsku. Nabożeństwa te odbywają się w ramach spotkań młodzieży z regionu bielskiego Diecezji Cieszyńskiej. Za każdym razem w kościele św. Jana Chrzciciela gromadzi się większa ilość uczestników, i to nie tylko młodych wiekiem. Tym razem w nabożeństwie wzięło udział ok. 200 osób.
Rozważanie na temat „krótkie nogi” przedstawił ks. Leszek Czyż z Wisły-Malinki. Nie chodziło dosłownie o istoty z krótkimi nogami, ale o kłamstwo, które ma „krótkie nogi”. Temat wzbudził zainteresowanie młodzieży. Uczestnicy zdali sobie sprawę, że kłamstwo dotyczy osób w każdym przedziale wiekowym. Ks. L. Czyż dał nawet przewrotną propozycję, aby ci, którzy nigdy nie kłamali, wyszli z kościoła, bo to nie będzie wykład dla nich. Nikt jednak nie opuścił domu Bożego.
O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbał zespół ze Starego Bielska, który przygotował całą gamę bardziej i mniej znanych pieśni.
Po nabożeństwie wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek do ogrodu parafialnego. Młodzi ludzie wyrażali pozytywne opinie na temat formy nabożeństwa oraz poruszali wiele innych, sobie właściwych tematów.
Jeden z duszpasterzy, ks. Jan Byrt ze Szczyrku-Salmopola powiedział: Po tych trzech nabożeństwach widzę, że młodzież oczekuje takich innych form społeczności w kościele i chętnie w nich uczestniczy. Stwierdzam ten fakt na podstawie rozmów, jakie salmopolska młodzież prowadziła w samochodzie w drodze powrotnej. Kościół stoi przed wielkim zadaniem, by nie stracić młodego pokolenia. Moim zdaniem powinien się w tym celu otworzyć na inne formy przekazywania treści biblijnych. Takie otwarcie się na nowy typ pobożności widać szczególnie w Kościołach i wspólnotach ewangelikalnych. Z drugiej jednak strony rodzą się również „ruchy odnowy” w obrębie Kościoła katolickiego. Jako luteranie nie możemy pozostać „z tyłu”. A uprawomocnienie do poszukiwania innych form i wypełniania nimi przestrzeni Kościoła znajdujemy w pięknym i aktualnym haśle Reformacji: ecclesia semper reformanda – Kościół reformujący się stale.