english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

O poradniku „Wyprawa Po-Moc”

Do parafii Kościoła Luterańskiego trafił już poradnik „Wyprawa Po-Moc”. Ta niewielka książeczka to esencja wiedzy i praktycznych wskazówek dotyczących przeciwdziałania przemocy domowej.
 

Zjawisko to znamy wszyscy z doniesień medialnych. Wielu z nas spotyka się z nim także „na żywo” – w naszych społecznościach, w sąsiedztwie, a także – co smutne, ale również oczywiste – w naszych rodzinach. Przemoc miewa różne formy. Niekoniecznie musi oznaczać bicie i wiązać się z widoczną na pierwszy rzut oka patologią – na przykład alkoholizmem. Często przyjmuje kształt psychicznego dręczenia jednej osoby przez drugą. Tego rodzaju przemoc ma miejsce wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na wzajemne słuchanie racji, a decyzje podejmuje zawsze jedna i ta sama osoba. Miejsce obopólnych uzgodnień zajmuje „domowa dyktatura”, potrzeby całej rodziny podporządkowane są wyłącznie jednemu z jej członków. Protest przeciwko takiemu stanowi rzeczy wywołuje ostre represje – poniżanie, zawstydzanie, szantaż emocjonalny. W niektórych rodzinach dochodzi do przemocy fizycznej, w innych – latami trwają psychiczne cierpienia jednej strony i dominacja drugiej.

  

 
Przemoc domowa nie jest „sprawą rodzinną”. Jest przestępstwem i każdy, kto się jej dopuszcza, powinien to wiedzieć. Ofiary przemocy domowej mają prawo do obrony i pomocy z zewnątrz – bez niej po prostu nie są w stanie wyrwać się z takiej sytuacji.

 
Dlatego tak ważne jest, abyśmy jako społeczność ludzi wierzących nie pozostawali obojętni na krzywdę bliźnich. Abyśmy mogli aktywnie przeciwstawiać się przemocy, musimy posiadać pewną wiedzę. Jej podstawy znajdziemy właśnie w poradniku „Wyprawa Po-Moc”. Zachęcamy do jego lektury wszystkich tych, którzy wiedzą lub przeczuwają, że przemoc jest istotnym składnikiem ich życia rodzinnego. A także tych, którzy dość mają roli biernych świadków cierpienia innych.

   
O poradnik „Wyprawa Po-Moc” pytaj w swojej parafii. Jeśli go tam nie znajdziesz, a potrzebujesz informacji, skontaktuj się z Punktem Konsultacyjnym programu „Przeciw Przemocy”:
 

Warszawa, ul. Miodowa 21
tel. 0 510 068 146
e-mail: konsultacje@diakonia.org.pl  
numer komunikatora GG: 8594174

Beata Wolfram, koordynator programu "Przeciw Przemocy"