english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

25 lat kościoła w Lędzinach Hołdunowie

W niedzielę, 23 października 2010 r. w kościele ewangelickim Św. Trójcy w Lędzinach Hołdunowie odbyło się uroczyste nabożeństwo z okazji 25-lecia poświęcenia tamtejszego kościoła. Uroczystości rozpoczęły się koncertem muzyki chóralnej w wykonaniu chóru "O & U" z Brandwijk (Holandia). Kazanie podczas nabożeństwa wygłosi Biskup Kościoła, bp Jerzy Samiec.
   
 
W uroczystościach brali udział licznie zgromadzeni wierni, przedstawiciele władz samorządowych (burmistrz Wiesław Stambrowski i przewodnicząca Rady Miasta Lędziny - Teresa Ciepły), duchowieństwo wraz ze zwierzchnikiem Diecezji Katowickiej bp. Tadeuszem Szurmanem i goście ekumeniczni (ks. dziekan senior kanonik Józef Przybyła i ks. proboszcz Marek Płaza) . Śpiewem służyły chóry: Jubilate Deo z parafii w Mysłowicach oraz „O & U” z Holandii.
 

  
Długoletni proboszcz parafii oraz budowniczy kościoła ks. Karol Bauman, który wkrótce będzie obchodził 80-lecie urodzin, został oznaczony najwyższym odznaczeniem Diecezji Katowickiej – Nagrodą „Róży Lutra”.
 

 
Choć obecny kościół w Hołdunowie ma dopiero 25 lat, to jednak historia Kościoła ewangelickiego na tym terenie jest o wiele starsza. Parafia ewangelicka w Hołdunowie jest bowiem jedną z najstarszych na terenie Górnego Śląska, a jej początki sięgają roku 1770. Wtedy to, dokładnie 22 maja 241 lat temu, grupa 303 ewangelików z Kóz koło Bielska Białej przekroczyła na Wiśle granice polsko-pruską i znalazła schronienie na gościnnej ziemi księcia pszczyńskiego. Tak rozpoczęła się historia Hołdunowa, dziś dzielnicy miasta Lędziny koło Tychów i tutejszej parafii ewangelickiej.
 
 
Po założeniu nowej miejscowości rozpoczął się proces budowy życia kościelnego. Mimo patronatu księcia pszczyńskiego nie było to łatwe. Początkowo nabożeństwa odbywały się w różnych miejscach, domach prywatnych czy na wolnym powietrzu, aż po 17 latach od przybycia z Kóz, oddano do użytku okazały dom parafialny - z dużą kaplicą i plebanią pod jednym dachem. Na kościół z prawdziwego zdarzenia było trzeba czekać jednak aż 130 lat. W 1902 roku poświęcono tutaj kościół ewangelicki Św. Trójcy, piękną neogotycką świątynię. Służyła ona jako miejsce kultu jednak tylko 53 lata, ponieważ wówczas to na skutek szkód górniczych budynek kościoła musiał zostać opuszczony, a sam kościół rozebrany. Potem nadszedł czas pokonywania całej procedury administracyjno-odszkodowawczej i uzyskiwania zgody na powstanie nowego kościoła. Aż wreszcie 12 października 1986 roku bp Janusz Narzyński mógł poświęcić nowy kościół, który jak poprzednik - przyjął imię Świętej Trójcy.
 
wkrótce szersza relacja