english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Świąteczny koncert chóru z Kaliningradu

W niedzielę, 11 grudnia 2011 r. w ewangelickim kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach odbył się świąteczny koncert Chóru Kameralnego Teatru Muzycznego w Kaliningradzie pod dyrekcja Konstantina Biełonogowa. W programie koncertu znalazły się rosyjskie pieśni ludowe, pieśni cerkiewne i kolędy polskie.
 

 
Usłyszeliśmy m.in:

- Дм.Бортнянский. Слава в вышних Богу (Dimitr Bortnianski, Chwała na wysokościach Bogu), К.Белоногов. Колядки – хоровая сюита (Konstantin Biełonogow, Kolędy – suita chórowa),
- Е.Родыгин, сл. Г.Варшавского. Белым снегом (Eugeniusz Rodygin, sł. G. Warszawski - Białym śniegiem)
- А.Зацепин, сл. Л.Дербенёва. Разговор со счастьем (Aleksander Zacepin, sł. Leonid Dierbieniow. Rozmowa ze szczęściem
- К.Белоногов, сл. В.Петровского. Новогодняя песенка (Konstantin Biełonogow, sł. Waleriusz Pietrowski - Noworoczna piosenka)
- Kolędy Polskie: Jezus malusieńki, Bracia, patrzcie jeno, Wesołą nowinę, Wśród nocnej ciszy, Pójdźmy wszyscy do stajenki, O gwiazdo Betlejemska , Z Narodzenia Pana, Gdy się Chrystus rodzi, Cicha noc – Ночь тиха.
 
Przedstawiony program bardzo spodobał się licznie zgromadzonym słuchaczom. Chór kilkakrotnie bisował.
 

 

Chór Kameralny Teatru Muzycznego w Kaliningradzie powstał w 1991 roku. Jego pierwszymi dyrygentami byli znani kaliningradzcy nauczyciele: Tamara Maksimowa i Galina Makiejew. Od 1998 roku chór prowadzi Konstantin Biełonogow.
 
Na swoim koncie artyści mają wiele nagród m.in.:
• Złoty Dyplom na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Budapeszcie,
• Srebrny Dyplom na Międzynarodowej Olimpiadzie Chóralnej w Linz i Bremen.
 
Zespół występował na koncertach i festiwalach w Irlandii, Szwecji, Niemczech, Francji, w wielu miastach Polski: Międzyzdrojach, Szczecinie, Kołobrzegu, Koszalinie, Kamieniu Pomorskim, Gdyni i Pelplinie.
 
Od 2008 roku jest częścią Kaliningradzkiego Teatru Muzycznego, łącząc udział w spektaklach operowych i koncertach własnych. Część artystów tworzy Chór Cerkwi pw. św. Wiery, Nadziei, Luby i ich matki Zofii w Bagrationowsku ( miasto 60 km od Kaliningradu).