english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Piotruś Kłaczkow ma 10 lat i szuka dawcy szpiku

Piotruś Kłaczkow ma 10 lat. Od urodzenia choruje na zespół genetyczny Schwachmana -Diamonda, którego jednym z konsekwencji jest całkowity brak odporności i bardzo ciężka postać anemii aplastycznej. Przez wiele lat jakoś sobie radził, ale od wiosny 2010 roku jego szpik przestał zupełnie pracować. Co 3-4 tygodnie otrzymuje krew i płytki. Nie może to trwać stale, prowadzi to bowiem do dalszych powikłań, a docelowo niestety do białaczki.
  
 
Jak każde dziecko ma swoje ulubione zabawy, marzenia i plany. Wszyscy mu mówią, że ma ogromną wyobraźnię, ale wyobraźnia jest całym jego światem. Lubi bawić się na różne sposoby samochodami, uwielbia czytać książki o różnorodnej tematyce. Jak każdy, lubi wakacje i podróże z rodzicami kiedy zwiedza piękne zakątki Polski. Wszyscy, którzy go poznają mówią, że jest radosnym, pełnym życia chłopcem o ogromnej wrażliwości i niespożytej energii. Aby zrealizować część marzeń Piotrka jego szpik musi zacząć znów działać. Dlatego pozwalam sobie prosić Państwa o pomoc i przekazanie wszystkim, których znacie informacji o możliwości zostania dawcą szpiku.
 
Piotruś ma grupę krwi 0 RH -.
 
W dniu 11 stycznia w Collegium Humanisticum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w godzinach 12-19 fundacja DKMS z Warszawy będzie organizowała akcję szukania dawców szpiku dla Piotrka.
 

 
Akcja dedykowana jest Piotrowi, ale wszystkie osoby, które zarejestrują się tego dnia mogą uratować życie potencjalnie każdemu choremu. Tylko połowa z chorych ma bowiem szansę na znalezienie ,,bliźniaka genetycznego". Z fundacją można się także skontaktować indywidualnie.
 
Żeby być dawcą trzeba być osobą pełnoletnią. Ponadto nie można być dawcą, jeśli choruje się na żółtaczkę typu B i C, osteoporozę, białaczkę, przeszło się zawał serca, udar mózgu, nadczynność tarczycy, cukrzycę, bielactwo, nowotwór, epilepsję, małopłytkowość czy ma się tętniaka.
 
Istnieją dwie metody pobierania komórek. Najczęściej pobiera się komórki macierzyste z krwi obwodowej. 4 dni przed zabiegiem przyjmuje się tzw. czynnik wzrostu, który sprawia, że komórki macierzyste znajdujące się w szpiku kostnym nadprodukowują się i wydostają do krwi obwodowej gdzie krążą przez cztery dni. Piątego dnia pobierana jest w klinice krew. Trwa to ok. 3-4 godzin.

Druga metoda to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Pobranie odbywa się pod narkozą i trwa ok. godziny.

Oba metody nie niosą żadnych zagrożeń dla życia dawcy a mogą uratować drugiego człowieka.
 
Więcej informacji: Plakat