english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nagroda i odznaczenia dla bpa Pawła Anweilera

Katowice, 17.12.2011
Warszawa, 18.12.2011
 
Bp Paweł Anweiler znalazł się w gronie tegorocznych laureatów Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia przyznawanej przez katowicki oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Biskup otrzymał statuetkę w sobotę 17 grudnia 2011 r. za zaangażowanie społeczne i otwartość na drugiego człowieka. Uroczystość odbyła się w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, a pozostałymi laureatami byli: Edward A. Wylęgała – profesor medycyny, Alojzy Łysko – samorządowiec i Bernard Krawczyk – aktor.
  
 
  
Patron nagrody, Juliusz Ligoń (1823-1889), to kowal hutniczy i genialny samouk – pisarz ludowy, zaangażowany społecznie i kulturalno-oświatowo, który swoim działaniem budził poczucie dumy z polskiej przynależności narodowej. Nagroda przyznawana jest od 1963 roku, a w pierwszej kapitule zasiadał Gustaw Morcinek. Uhonorowani zostali nią m.in.: ks. Alfred Hauptman, Karol Stryja, Jan Tacina, Jan Broda, Jan Szczepański.
 
Dzień później, 18 grudnia, w Warszawie bp Paweł Anweiler w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” uhonorowany został złotym medalem przyznawanym przez tę organizację. Tego dnia biskupowi wręczono także odznaczenie państwowe, przyznawane przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”.
 
Zwiastun Ewangelicki, więcej: >>>