english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Jubileusz bażanowickich Stokrotek

11 grudnia 2011 roku w bażanowickim kościele św. Trójcy (parafia Cieszyn) odbyło się niezwykłe nabożeństwo. W ramach tego nabożeństwa uroczyście obchodzono jubileusz dwudziestolecia działalności chóru dziecięcego „Stokrotki”. Słowem Bożym służył opiekun filiału ks. Łukasz Gaś.
 

Jubilaci zaprezentowali się słuchaczom w dwóch odsłonach. W pierwszej części koncertu zgromadzeni usłyszeli ulubione pieśni dzieci, które śpiewano na przestrzeni dwudziestu lat. W drugiej części parafianie mogli poczuć atmosferę zbliżających się świąt. Młodzi śpiewacy przygotowali swoje ulubione kolędy. Niespodzianką było poszerzenie składu zespołu o chórzystów, którzy na przestrzeni dwudziestu lat śpiewali z chórkiem.

 
 
Po występie rada filiału, dzieci oraz przedstawiciele chóru złożyli na ręce pani dyrygentki życzenia dalszej owocnej pracy.
 
Po nabożeństwie dzieci spotkały się wspólnie ze swoimi gośćmi w salce parafialnej. Tam przygotowano skromny poczęstunek.
 
Chór dziecięcy „Stokrotki” powstał w Adwencie 1991 roku. Inicjatorami założenia zespołu dziecięcego byli ówczesny opiekun bażanowickiego filiału ks. Janusz Sikora oraz radny Franciszek Hławiczka. Początkowo dzieci uczyły się tekstów piosenek pod okiem ówczesnej nauczycielki szkółki niedzielnej Anny Franek. Potem ćwiczyły melodię na próbie, na którą przyjeżdżał ks. Janusz Sikora. I tak przy akompaniamencie gitary i przy pomocy diakon Joanny Sikory chórek wystąpił po raz pierwszy.
 
Wkrótce potem rozpoczęto poszukiwania dyrygentki chóru. Została nią Krystyna Pilch. Prowadziła ona zespół do roku 2001, kiedy to ze względu na pogarszający się stan zdrowia musiała zrezygnować. Jej miejsce zajęła Dorota Gaś, która chórek prowadzi do dnia dzisiejszego.
 

Z czasem zespół przyjął nazwę „Stokrotki”. Nazwa wzięła się od bardzo chętnie śpiewanej w tamtych czasach pieśni.

 
 
W początkach swojej działalności nawiązuje się współpraca z cieszyńskim zespołem Hosanna. Organizowane są wspólne spotkania, ogniska, wycieczki oraz koncerty.
Od samego początku chórek bierze czynny udział we wszystkim co się dzieje w parafii. Śpiewa na nabożeństwach, wieczorach kolęd, występuje w teatrze, a także udziela się charytatywnie.
 

Dzisiaj chór tworzy dwudziestu małych śpiewaków, z których najmłodsi mają zaledwie 4 lata. Chórzyści występują w charakterystycznych bordowych pelerynkach, a posłuchać chóru można na płycie wydanej z okazji 300 – lecia kościoła Jezusowego (do nabycia w parafii cieszyńskiej).

 
Janina Szalbot