Forum Ewangelickie w Warszawie

Ks. Piotr Gaś odczytał list skierowany do uczestników Forum Ewangelickiego przez pana Bronisława Komorowskiego, prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. - To istotne, że w czasie gdy Polska sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, odbywa się spotkanie społeczności ewangelickiej poświęcone refleksji nad polskim życiem publicznym (…) Dobrze zatem, że zabrzmi tutaj również głos ludzi, których uwaga skupia się szczególnie na obecności w życiu społecznym wartości wyrażanych przez wskazania Ewangelii. Dzisiaj głos chrześcijan w debacie o polityce i mediach w Polsce jest nie tylko oczywisty, ale też i pożądany – napisał prezydent Bronisław Komorowski. Ks. Gaś odczytał również pozdrowienia ks. Waldemara Pytla, prezesa Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
Po części oficjalnej wygłoszone zostały dwa referaty, podejmujące problematykę Forum z perspektywy historycznej (prof. Andrzej Friszke z IPN) i teologicznej (ks. prof. Bogusław Milerski, ChAT). Po dyskusji i przerwie obiadowej rozpoczął się pierwszy panel poświęcony religii, przemocy i polityce. Poprowadził go prof. Juliusz Gardawski z SGH, a wśród panelistów znaleźli się: dr Krzysztof Dorosz (pisarz i eseista), prof. Zbigniew Mikołejko (religioznawca, filozof), ks. dr Adrian Korczago (duchowny luterański i szef Instytutu Pastoralnego) oraz dr Olgierd Benedyktowicz (psycholog z ChAT).

Kolejnym punktem programu było nabożeństwo w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy, odbywające się z okazji 72. rocznicy spalenia kościoła Świętej Trójcy. Oprawę muzyczną zapewnił Marek Pilch z Wrocławia (organy) oraz chór Varsoviae Regii Cantores pod dyrekcją Joanny Malugi.
Rozważanie Słowa Bożego poprowadził ks. Piotr Gaś, a w liturgię włączyli się uczestnicy Forum Ewangelickiego.
Drugi dzień obrad Forum Ewangelickiego, odbywający się w gmachu BUW, rozpoczął się od modlitwy, którą poprowadził ks. Marcin Undas, proboszcz parafii luterańskiej w Zgierzu. Uczestników przywitała p. Ewa Kobiersko-Maciuszko, która przedstawiła również historię i obecną działalność BUW-u.
Następnie odbył się drugi panel zatytułowany „Kościół – Media” prowadzony przez Jarosława Makowskiego, teologa i publicystę, dyrektora Instytutu Obywatelskiego. W panelu udział wzięli: ks. Jerzy Below (redaktor naczelny Zwiastuna Ewangelickiego), ks. prof. Henryk Paprocki (redakcja ekumeniczna TVP), Tomasz Piątek (Krytyka Polityczna) oraz Stefan Sękowski (Gość Niedzielny). Zarówno paneliści, jak i uczestnicy Forum poruszali istotne zagadnienia dla medialnego odbioru Kościołów w społeczeństwie, a także kontrowersyjne kwestie związane z wartościami chrześcijańskimi w polskiej przestrzeni publicznej.
Przed przerwą obiadową pani Elżbieta Bylinowa z BUW-u zaprezentowała wystawę starodruków reformacyjnych z okresu od XVI do XVIII wieku, znajdujących się w zbiorach BUW.
Po południu rozpoczął się trzeci i ostatni panel „Religia w demokracji, demokracja w religii” prowadzony przez red. Macieja Gajka z Religia.tv. Wśród panelistów znaleźli się: dr Sebastian Duda (Biura Ministra ds. Równego Traktowania), dr Paweł Leszczyński (ekspert od prawa wyznaniowego), dr Joanna Matuszewska (PAN) oraz Patryk Wild (polityk samorządowy). W rozmowach poruszane były zagadnienia dotyczące trudnych relacji Państwo-Kościół oraz problematyka mechanizmów demokratycznych w Kościołach ewangelickich.
W sobotę uczestnicy Forum Ewangelickiego przyjęli jednogłośnie oświadczenie ws. ostatnich wydarzeń na Podlasiu, związanych m.in. ze zniszczeniem pomnika upamiętniającego Żydów zamordowanych w Jedwabnem.

Wieczorem kościele ewangelicko-reformowanym na Lesznie odbył się koncert organowy Michała Markuszewskiego, a następnie w Lutheraneum (podziemia kościoła Świętej Trójcy) odbyło się spotkanie zatytułowane Inspiracje, podczas którego zaprezentowano niecodzienne formy aktywności parafialnej. Udział w spotkaniu wzięli m.in. przedstawiciele Ewangelickiego Towarzystwa Oświatowego, Ekumenicznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego przy Parafii Świętej Trójcy oraz uczestnicy projektu Kotwice Pamięci realizowanego przez młodzież Gimnazjum 47 na warszawskiej Woli pod kierunkiem p. Lucjana Wójtowicza.
W niedzielę przed porannym nabożeństwem odbyło się w Lutheraneum podsumowanie, które poprowadził w imieniu pomysłodawców Forum Ewangelickiego p. Jan Puczek z Cisownicy. O 10:30 rozpoczęło się nabożeństwo, podczas którego kazanie wygłosił ks. Michał Jabłoński, proboszcz Parafii Ewangelicko-Reformowanej.
W liturgii czynnie uczestniczył norweski chór Bragernes Kantori pod dyrekcją Jørna Fevanga oraz duchowny z parafii luterańskiej w Drammen.