english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Obrady Synodu Kościoła w Warszawie

W dniach od 14 do 16 października 2011 r. w warszawskim Centrum Luterańskim, mają miejsce obrady Synodu Kościoła. Jest to ostatnia, X sesja XII kadencji najwyższej władzy Kościoła Ewangelickiego w Polsce. 
   

 
Obrady Synodu rozpoczęły się już w piątek o godzinie 11.00 w sali synodalnej przy ul. Miodowej 21 w Warszawie.

 

Jednym z pierwszych punktów było zaprzysiężenie Wandy Wróblewskiej - delegatki Diecezji Mazurskiej, która zajęła miejsce, zmarłego tragicznie w maju tego roku, synodała śp. Władysława Wilińskiego.

  
Obrady rozpoczął Prezes Synodu swoim sprawozdaniem z działania Rady Synodalnej i Biskup Kościoła, który mówił o życiu Kościoła w ostatnim półroczu. Po dyskusji synodałowie zaakceptowali złożone sprawozdania.

 

 
Biskup Jerzy Samiec przedstawił sprawozdanie z życia Kościoła za okres od ostatniej sesji. Zaczął je od poinformowania, że złożył gratulacje posłance Aleksandrze Trybuś – wicedyrektor Gimnazjum i Liceum Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie, oraz posłowi Czesławowi Gluzie – Staroście Powiatu Cieszyńskiego, którzy zdobyli mandat poselski z ramienia Platformy Obywatelskiej w ostatnich wyborach parlamentarnych.
 
Innym elementem sprawozdania bpa J. Samca była prośba o modlitwę w sprawie większej liczby powołań ze względu na fakt, iż teologię ewangelicką studiuje coraz mniejsza liczba osób. Biskup prosił też o modlitwę o powołania do służby diakonackiej. 
 

 
Biskup przedstawił też aktualny stan kontaktów ekumenicznych w ramach Polskiej Rady Ekumenicznej oraz indywidualnych stosunków z Kościołami Ewangelicko-Reformowanym i Ewangelicko-Metodystycznym. Kolejną część bp Samiec poświęcił kontaktom międzynarodowym. Przywołał bardzo dobre stosunki z Diecezją Uppsalską Kościoła Szwecji. W tym roku podróż studyjną do Warszawy odbyła Rada Diecezji Uppsalskiej, która miała w ten sposób możliwość zapoznania się z polskim luteranizmem, pracą Diakonii Kościoła. Podobnie, w październiku w Wiśle przebywały delegacje parafii szwedzkich, które współpracują z parafiami w Ustroniu, Opolu, Warszawie, Bielsku-Białej i Świdnicy. Innym aspektem są kontakty z Kościołem Ewangelickim Niemiec. W czerwcu tego roku, miała miejsce wizyta delegacji Kościoła Ewangelickiego Nadrenii z jego zwierzchnikiem ks. Nikolausem Schneiderem; który jednocześnie jest przewodniczącym Rady Ewangelickiego Niemiec. Wspólnie z delegacją Biskup wziął udział w spotkaniu z reprezentantami Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Także podczas niemieckiego Kirchentagu w Dreźnie odbyły się rozmowy z nadradcą kościelnym EKD – ks. Michaelem Huebnerem. Dotyczyły one wsparcia strony niemieckiej w zabezpieczaniu i przechowywaniu archiwaliów będących w posiadaniu KEA w RP. Strona niemiecka zadeklarowała także otwartość w udostępnianiu zasobów Archiwum Centralnego EKD w Berlinie. Ponadto poruszona została kwestia opieki duszpasterskiej nad Polakami w Niemczech oraz nad osobami niemieckojęzycznymi w Warszawie. W związku z powyższym, w Warszawie działalność podjęło niemieckojęzyczne duszpasterstwo. Zostało ono powierzone asystentowi Biskupa Kościoła. W niemieckojęzycznych nabożeństwach w Centrum Luterańskim uczestniczą dyplomaci i pracownicy Ambasady Niemiec oraz Niemcy pracujący i zamieszkujący na terenie Warszawy.  W sprawozdaniu biskup omówił ponadto stan stosunków między Kościołem a państwem.
 
Synod przyjął również interpretecje prawa kościelnego, przygotowane przez Radę Synodalną, dotyczące wyborów księży do Synodu Kościoła oraz szczegółowych okoliczności związanych z zawieszeniem duchownego.      
      
Na zaproszenie Prezesa Synodu gośćmi Synodu są między innymi bp Tamas Fabiny z Węgier – wiceprezydent Światowej Federacji Luterańskiej, ks. dr Rüdiger Noll z Belgii – dyrektor Komisji Kościół i Społeczeństwo Konferencji Kościołów Europejskich oraz ks. Steffen Ravn Joergensen – dziekan diecezji Elsinore w Danii.
 
więcej zdjęć: Zwiastun Ewangelicki