english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

4. Festiwal Kultury Protestanckiej

WROCŁAW, 19-27.05.2012

 
Spacerem pt. Śladami sztuki protestanckiej zainaugurowano we Wrocławiu 4. Festiwal Kultury Protestanckiej. Przez dziewięć dni – od 19 do 27 maja br. – wrocławianie mogli poznawać najważniejsze miejsca związane z luteranizmem, posłuchać poezji i muzyki tworzonej przez ewangelików oraz prelekcji o ważnych zagadnieniach współczesnego protestantyzmu.
 

 
Po protestanckich śladach
 
„Mam przekonanie, że zaprezentowana w programie festiwalu różnorodność kultury protestanckiej przyniesie państwu wiele przeżyć artystycznych, intelektualnych i emocjonalnych” – powiedział ks. Marcin Orawski w kościele ewangelickim Opatrzności Bożej, gdzie uczestnicy spaceru mogli wysłuchać pieśni ewangelickich, od baroku do współczesności, w wykonaniu chóru Angelus Silesius Ensemble. W kolejnym punkcie trasa wiodła do katedry Marii Magdaleny, gdzie przed laty odbyło się pierwsze we Wrocławiu nabożeństwo luterańskie. Tam na uczestników czekał historyk sztuki Piotr Oszczanowski. „Dziś wiele śladów sztuki protestanckiej zostało zatartych albo świadomie zniszczonych, jednak w kościele Marii Magdaleny, choć nienależącym obecnie do ewangelików, najmocniej można odczuć ducha protestantyzmu” – mówił w czasie prelekcji. W bazylice św. Elżbiety, która od 1525 r. do wczesnych lat powojennych należała do ewangelików, przewodniczka miejska Anna Oryńska omówiła wybrane utwory poezji inspirowanej duchowością protestancką, które recytował aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu Jan Blecki. Spacer zakończył się koncertem gospel chóru Angelus Silesius Ensemble.
 
Artystyczne wydarzenia
 
Do najbardziej prestiżowych wydarzeń należał premierowy koncert Solus Christus w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. W piątek 25 maja w wypełnionej po brzegi katedrze Marii Magdaleny zabrzmiały najpiękniejsze pieśni ewangelickie. Program koncertu ułożony został dla uczczenia jubileuszu 500-lecia Reformacji, który przypadnie w 2017 roku.

„O Kościele ewangelickim mówi się, że jest Kościołem śpiewającym – powiedział prowadzący koncert ks. Marcin Brzóska. To właśnie chorały luterańskie stały się nieodłączną częścią ewangelickiego nabożeństwa i często stanowiły najcenniejszy skarb ewangelickiej pobożności”.

 
W czasie półtoragodzinnego koncertu artyści ze Śląska pod batutą Jean-Claude Hauptmanna wykonali m.in. hymn Kościoła ewangelickiego Warownym grodem, znane z kościelnego śpiewnika: Bóg jest miłością, Toruj, Jezu, sam, a także kompozycje patrona zespołu Śląsk Stanisława Hadyny: Za rękę weź mnie, Panie, czy Widząc, jak ktoś płacze.
 
Partnerski festyn
 
Kulminację festiwalu stanowiło święto międzyparafialnego partnerstwa połączone ze szkolnym festynem Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu. W sobotę 26 maja spotkało się ponad tysiąc osób: goście zagraniczni, dzieci i młodzież, rodzice, wrocławscy parafianie.
 
„Oto dzień, który dał nam Pan, radujmy się i weselmy się w nim” zacytował słowa znanej pieśni bp Ryszard Bogusz, zwierzchnik diecezji wrocławskiej, witając przybyłych. Wśród oficjalnych gości byli m.in. zwierzchnik Ewangelickiego Kościoła Berlina-Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc bp Markus Dröge i wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl. Uczestnicy oglądali występy dzieci i młodzieży w „Talent Show” oraz kibicowali uczestnikom konkursów i zawodów sportowych. Razem bawiły się dzieci niepełnosprawne i pełnosprawne.
 
Rozstawiono stoiska z literaturą chrześcijańską, stanowisko pierwszej pomocy, dmuchany zamek, wystawę prac wykonanych przez uczniów centrum oraz pensjonariuszy Domu Opieki „Samarytanin”. Zabawy dla dzieci i ich rodziców przygotowała także grupa animatorów z Centrum Misji i Ewangelizacji z Dzięgielowa. Wyjątkową atrakcją był zlot motocyklistów, na który zjechało ponad dwadzieścia maszyn, w większości należących do Chrześcijańskiego Klubu Motocyklowego „Boanerges”. Przygotowali oni dla dzieci niespodziankę – powolną, ale za to głośną przejażdżkę po parku. W tym czasie na głównej scenie pod namiotem odbywały się koncerty, m.in. Zespołu Dzwonków ze Skoczowa oraz rockowej grupy N.O.C z parafii w Pile.
 
Festyn był okazją do uczczenia przypadających w 2012 roku okrągłych jubileuszy partnerstwa między wrocławską parafią, a parafiami w Kolonii-Klettenberg – 40-lecia, Berlinie-Lübars – 30-lecia, Dortmundzie – 25-lecia. Świętowano także 15. rocznicę podpisania partnerstwa między Diecezją Wrocławską Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego a Ewangelickim Kościołem Śląskich Górnych Łużyc. „Mury istniejące w ludzkich głowach oraz granice ustalone na mapach nie mogą stanowić przeszkody dla Ducha Bożego” – podsumował biskup M. Dröge.
 
Wykłady i prelekcje
 
W czasie dziewięciu dni festiwalu uczestnicy mieli możliwość udziału m.in. w wykładzie prof. Jana Harasimowicza pt. Protestanci wobec krzyża, sesji naukowej Oblicza misji we współczesnym świecie lub w cyklu prelekcji Dzieje Biblii, które prowadziła dyrektorka Towarzystwa Biblijnego w Polsce Małgorzata Platajs. Odbyły się także projekcje filmów Luter oraz Próba Ognia.
 
Festiwal Kultury Protestanckiej zamknął koncert chóru The Pomona College Glee Club z USA w niedzielę 27 maja br. W ewangelickim kościele Opatrzności Bożej chór zaprezentował program specjalnie przygotowany na europejską trasę koncertową. „Jesteśmy szczególnie zadowoleni, że możemy zaśpiewać utwory z Polski – kraju, którego bogata kultura nie jest szczególnie dobrze znana w Ameryce” – podkreśliła Donna M. Di Grazia, dyrygentka chóru.

Organizatorami festiwalu byli: Diecezja Wrocławska Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna, Kościół Chrześcijan Baptystów I Zbór we Wrocławiu, Zbór „Antiochia” Kościoła Zielonoświątkowego oraz Społeczność Chrześcijańska we Wrocławiu. Patronat honorowy przyjęli: wojewoda dolnośląski Marek Skorupa, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz konsul generalny Niemiec we Wrocławiu Gottfried Zeitz.

 
XMO - więcej: www.naszaparafia.pl
za: Zwiastun Ewangelicki