english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Noc Muzeów w Lesznie

Parafia Ewangelicka w Lesznie po raz drugi włączyła się do akcji Noc Muzeów. Spotkania odbywały się w budynku kościoła oraz w domu parafialnym.

W kościele ewangelickim w Lesznie ks. Waldemar Gabryś poprowadził spotkanie, którego temat brzmiał: „Ubieranie księdza, czyli o stroju liturgicznym u luteranów”. Było to nawiązanie do tematu omawianego w Dziale Judaistycznym Muzeum Okręgowego w Lesznie – „Rozbieranie Tory”. Ksiądz odpowiadał także na liczne pytania dotyczące ewangelicyzmu.

W domu parafialnym, obok kościoła, spotkanie prowadził z kolei dr Marcin Błaszkowski. Przedstawił on dwie opowieści z historii ewangelicyzmu w Lesznie i okolicach. Pierwsza, czyli „Sami swoi po ewangelicku” opowiadała o perypetiach dwóch parafii ewangelickich (reformowanej i luterańskiej) w wiosce Waszkowo niedaleko Ponieca. Druga historia dotyczyła Gottharda Schuberta, dawnego sołtysa Gronowa, który był staroluteraninem i fundatorem działki oraz części materiałów budowlanych obecnego kościoła ewangelickiego w Lesznie.

Odwiedzający mogli także obejrzeć zdjęcia dawnego kościoła ewangelickiego przy pl. Metziga (Kościoła Krzyża). Parafię w ciągu zaledwie 4 godzin odwiedziło na tyle dużo gości, że już dzisiaj leszczyńscy ewangelicy z radością myślą o Nocy Muzeów w 2013 r.