english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Spotkania w Katowicach

Republika Południowej Afryki i historia kobiet ze Śląska Cieszyńskiego? W Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach działo się ostatnio sporo.

 

W ramach działającego Klubu Seniora przy parafii ewangelickiej w Katowicach w niedzielę 13 maja odbyło się spotkanie integracyjne, podczas którego Izabela Kierońska z Krakowa podzieliła się swoimi refleksjami z podróży do Republiki Południowej Afryki.

 

Prelekcja wzbogacona prezentacją licznych zdjęć dotyczyła przede wszystkim unikatowej flory i fauny południowoafrykańskiej. W czasie swej podróży Izabela Kierońska spędziła trzy dni w najstarszym i największym Parku Narodowym – Parku Krugera, gdzie miała możliwość obserwacji życia piątki największych zwierząt: lwa, lamparta, słonia, hipopotama i bawoła afrykańskiego. W Parku Krugera na wolności żyje niezliczona ilość gatunków zwierząt, które mają na tym terenie absolutne pierwszeństwo przed człowiekiem.

 

Prelegentka przedstawiła też wrażenia ze swojej wędrówki w Górach Smoczych. Uczestnicy spotkania interesowali się również życiem religijnym tego obszaru świata: protestantyzmem i wierzeniami afrykańskimi. W czasie dyskusji omówiono problem apartheidu w Republice Południowej Afryki.

 

Natomiast w ramach cyklicznych spotkań PTE, we wtorek 15 maja parafia gościła Władysławę Magierę z Cieszyna, która przedstawiła postacie kobiet opisanych w dwóch tomach swojej książki zatytułowanej „Cieszyński szlak kobiet”.

 

Autorka jest historykiem z wykształcenia, jako członkini Stowarzyszenia Klubu Kobiet Kreatywnych zajęła się promowaniem ciekawych postaci związanych z regionem Śląska Cieszyńskiego. W swoim wykładzie podkreślała ważną rolę kobiet w życiu nie tylko rodzinnym, ale także społecznym, kulturalnym czy gospodarczym. W drodze do kariery kobiety zawsze miały do pokonania więcej przeszkód niż mężczyźni. 

 

Władysława Magiera opowiadała o kobietach, które tworzyły nowe wartości, a pisząc dawały świadectwo swoich ideałów i poglądów. Dzisiaj wiele osiągnięć tych kobiet się zdezaktualizowało, ale z perspektywy czasów, w których żyły, ich osiągnięcia i działanie było na wskroś nowoczesne i nowatorskie.