english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Noc Muzeów w Trójmiejskiej parafii

Noc Muzeów to wydarzenie o zasięgu międzynarodowym. W Polsce coraz więcej miast włącza się to przedsięwzięcie. W tym roku Parafia Ewangelick-Augsburska w Gdańsku-Gdyni-Sopocie po raz pierwszy wzięła udział w tej akcji. Kościół ewangelicki znajdujący się przy pl. ks. Otto Bowiena odwiedziło ponad 250 osób.
 
Parafia przygotowała na ten dzień specjalny program, na który składały się mini koncerty muzyki organowej, których wykonawcą był Aleksander Przeradowski w duecie Angeliką Leśniak (skrzypce barokowe) oraz śpiew solowy Pauliny Warczyńskiej (mezzosopran) przy akompaniamencie organów, na których grała Dorota Kowalczyk. Co godzinę, począwszy od 19.00 aż po północ, przybyłych witał proboszcz parafii, ks. bp Marcin Hintz, przedstawiając Kościół Zbawiciela.
 

 

Ponadto przez cały czas trwania akcji odwiedzający sopocką świątynię mogli zwiedzić wystawę pt. „Jan Bugenhagen – Doctor Pomeranus” i zobaczyć projekcje multimedialne. Jedna z nich, przygotowana w tym roku przez CME, ukazywała Kościół luterański w Polsce, druga przybliżała trójmiejską parafię ewangelicką.

 
Filiał parafii w Tczewie również wziął udział w Europejskiej Nocy Muzeów. W Tczewie głównym organizatorem projektu jest Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły, które przy tej okazji na terenie Tczewa organizowało nocne spacery z przewodnikiem. Jeden z nich, dotyczący Jana Reinholda Forstera, zatytułowany był „Śladami Forstera” i rozpoczynał się w kaplicy ewangelickiej. Tym samym chciano podkreślić fakt, że ten Tczewianin, który jest ogólnie znany jako podróżnik uczestniczący w wyprawach Jamesa Cooka, był również duchownym luterańskim działającym w pobliskim Mokrym Dworze.