english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Święto Straży Granicznej

Dzwony ustrońskiego kościoła ewangelickiego ap. Jakuba Starszego w niedzielę 13 maja 2012 r. obwieściły Święto Straży Granicznej – święto obchodzone corocznie w maju. Organizatorem i gospodarzem obchodów był Dekanat Ewangelicki Straży Granicznej. Świętowano 21. rocznicę powołania formacji Straży Granicznej. Nasz ustroński kościół już 11. raz stał się miejscem ekumenicznego spotkania pracowników i funkcjonariuszy Straży Granicznej, należących do różnych wyznań, przybywających z wielu placówek Śląskiego Oddziału SG na czele z Komendantem Śląskiego Oddziału Straży Granicznej płk. SG Wojciechem Skowronkiem, Warmińsko-Mazurskiego, Karpackiego Oddziału SG na czele z Komendantem płk. SG Januszem Cienciałą oraz kapelanów Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego. Przybył również ks. dziekan Peter Jentsch z Niemiec, który również przekazał pozdrowienia w imieniu Ewangelickiego Duszpasterstwa Policji Federalnej Niemiec.
 

 
Uroczyste nabożeństwo rozpoczęło preludium w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza i pieśń pt. „Dzwony” w wykonaniu Ustrońskiego Chóru Ewangelickiego pod dyrekcją Krystyny Gibiec. Przed kazaniem zaśpiewaliśmy też pieśń pt. „Ciągły niepokój na świecie” Z. Jasnoty, a w trakcie komunii „Hosanna Barankowi”.
 
Zebranych przywitał Dziekan SG ks. mjr Kornel Undas – organizator całej uroczystości. Liturgię wstępną poprowadzili z proboszczem parafii ks. radcą Piotrem Wowry, kapelani SG ks. mjr SG Kornel Undas, ks. por. SG Marcin Pysz i ks. dziekan Peter Jentsch z duszpasterstwa Policji Federalnej Niemiec.
 

 
Słowo Boże zwiastował ewangelicki Biskup Wojskowy ks. bp płk Mirosław Wola.
Po nabożeństwie, na placu kościelnym, uformowana została kolumna marszowa, która w asyście policji i w rytmie granych przez Orkiestrę Reprezentacyjną Straży Granicznej utworów, udała się na ustroński rynek. Tam mieliśmy okazję wysłuchać krótki koncert i obejrzeć pokaz musztry paradnej.
 
Jan Gibiec
Kronika Ustrońskiego Chóru Ewangelickiego