english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zjazd chórów Diecezji Warszawskiej

W sobotę, 19 maja 2012 r., w Parafii Ewangelicko – Augsburskiej Św. Trójcy w Lublinie, odbył się Zjazd Chórów Diecezji Warszawskiej.

 

 

Dla parafii lubelskiej było to wydarzenie artystyczne o tyle szczególne, że gościła ona chóry i organizowała taki zjazd po raz pierwszy w swojej powojennej historii. Trudno ocenić, czy takie wydarzenia miały miejsce przed wojną, bo nie istnieją ani dokumenty, ani ustne relacje na ten temat.

 

 

Z zaproszenia skorzystało sześć chórów i dwa zespoły wokalne. Oprócz parafialnych chórów z Łodzi, Radomia, Pabianic, Warszawy i Zgierza pojawiły się także zespoły "Modo maiorum" z Warszawy i "Canto Viola" z Pabianic. Gospodarzy reprezentował Chór Parafii Ewangelicko – Augsburskiej Św. Trójcy w Lublinie. Łączna liczba uczestników zjazdu przekroczyła 150 osób.

 

Zjazd rozpoczął się od warsztatów. Podczas półtoragodzinnej próby opracowano wspólne wykonanie dwóch utworów - Jana Sebastiana Bacha "Jesus bleibet meine Freude" z Kantaty BWV 147oraz kanon "Once again". Warsztaty prowadziła Joanna Guzowska, osoba z wieloletnim doświadczeniem w pracy z chórami.

 

Następnie uczestnicy zjazdu mogli zwiedzić miasto, skorzystać z przygotowanego poczęstunku lub po prostu odpocząć.

 

Koncert rozpoczęło preludium organowe w wykonaniu dr. Adama Załęskiego, kantora parafii lubelskiej, który wykonał utwór Jana Sebastiana Bacha "Piece d orgue". Preludium było pierwszym utworem zagranym po wielomiesięcznym remoncie organów, który szczęśliwym zbiegiem okoliczności zakończył się późnym wieczorem dnia poprzedzającego zjazd.

 

 

Następnie proboszcz parafii lubelskiej ks. Dariusz Chwastek oraz zwierzchnik diecezji warszawskiej ks. bp Jan Cieślar przywitali wszystkich przybyłych, po czym poszczególne chóry zaprezentowały przygotowany repertuar, na który składały się dwa lub trzy utwory. Przed występem, przedstawiono w skrócie historię, repertuar oraz osiągnięcia każdego z chórów. Na koniec zwierzchnik diecezji wręczył dyplomy.

 

Ostatnim punktem zjazdu było wspólne odśpiewanie pieśni przygotowanych podczas warsztatów. Pamiątkowa fotografia przed ołtarzem oraz pożegnanie uczestników zamknęły tegoroczny zjazd.
 

Artur Jakubanis