english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Konferencja ekumeniczna w Częstochowie

23 maja 2012 r. w auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej odbyła się Międzynarodowa Konferencja „W służbie Bogu, Ojczyźnie i Częstochowie”, zorganizowana z okazji stulecia wmurowania i poświecenia kamienia węgielnego Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele różnych kościołów chrześcijańskich, m.in.: Kościoła Ewangelicko-Augbsurskiego w RP, Kościoła Rzymskokatolickiego, Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Kościoła Polskokatolickiego w RP, Kościoła Katolickiego Mariawitów w RP. Wśród zaproszonych gości byli także obecni przedstawiciele władz samorządowych, uczelni częstochowskich, ośrodków kultury oraz mediów.

Uroczystość była podzielona na dwa bloki tematyczne, w ramach których przeprowadzono jedenaście wykładów. W pierwszej części dominował temat parafii ewangelickiej w Częstochowie - jej historii, architektury kościoła oraz wpływie ewangelickich rodzin na dzieje miasta. Druga część dotyczyła ekumenizmu – wyzwań ruchu ekumenicznego dla współczesnego chrześcijanina.

Szczególny charakter miał wykład prelegenta z Niemiec – przyjaciela parafii z CVJM Hagen, Thomasa Herkströtera. W swoim referacie zatytułowanym „Parafia i jej diakonijna służba” nakreślił historyczny rys kształtowania się przyjaźni CVJM Hagen z parafią częstochowską, a także opowiedział o organizacji, którą reprezentował. Na koniec swojego przemówienia Herkströter podarował parafii symboliczny upominek – kosz, w którym znajdowała się tkanina lniana, bochenek chleba oraz moneta kolekcjonerska o nominale 2 euro. Podarki te symbolizują pomoc humanitarną i materialną, jaką parafia otrzymała z Hagen.

Konferencję o godzinie 17:00 zwieńczyło nabożeństwo ekumeniczne. Odbyło się ono w kościele seminaryjnym, a kazanie na nim wygłosił ks. Abp Wacław Depo.

Ewa Ratuszyńska