Noc Muzeów w Łodzi
Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Mateusza w Łodzi po raz drugi włączyła się do akcji Noc Muzeów. Współorganizatorem wydarzenia była Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów.
Pedagodzy i studenci Akademii Muzycznej pod nadzorem prof. Ireny Wisełki-Cieślar przygotowali program muzyczny prezentujący organy naszego kościoła. O każdej pełnej godzinie rozpoczynał się kwadrans muzyki organowej, w czasie którego grane były utwory m.in. J. S. Bacha, J. Bramsa, F. Liszta, M. Regera. Po każdej prezentacji organowej historię ewangelicyzmu i zasady wiary przedstawiał proboszcz parafii ks. Michał Makula. Był to też czas na rozmowy ze zwiedzającymi, którzy zadawali wiele pytań, albo szukali duszpasterskiego wsparcia.
Zwiedzający w tę wyjątkową noc mogli wejść na wieżę kościoła i poznać miejsca, które na co dzień są niedostępne. Parafia zapraszała też do obejrzenia wystawy fotograficznej pt. „Kamienie pamięci", która prezentuje zapomniane cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego. Wystawa ta została uroczyście otwarta w czwartek 17 maja, a patronat honorowy nad wystawą objęli: Ks. bp Jan Cieślar, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, senator Ryszard Bonisławski, poseł do Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski.
W tym roku progi kościoła św. Mateusza przekroczyło ponad 3500 osób. Jedni przyszli by zobaczyć jeden z najcenniejszych a zarazem najpiękniejszych zabytków naszego miasta, inni by w ciszy i skupieniu pomodlić się lub porozmawiać o swoich rozterkach i poszukiwaniach. Była to noc w czasie której mogliśmy pokazać kim jesteśmy, w co wierzymy, jaka była nasza przeszłość, ale też wskazać na wyzwania, które są przed nami.
Był to również dobry czas integracji parafian, którzy stawili się do pomocy w rekordowej liczbie ponad 40 osób.
Ks. Michał Makula