english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Aktywnie, wesoło, rodzinnie w Ostródzie

Stacja diakonijna działająca przy parafii luterańskiej w Ostródzie prowadziła przedświąteczne warsztaty dla dzieci z rodzicami. Dzięki współpracy z psychologiem oraz wsparciu Fundacji Kronenberga Banku Citi Handlowego, udało nam się uruchomić „Klub troskliwego rodzica”. Stawiamy sobie za cel wsparcie rodziców w trudnych sytuacjach towarzyszących wychowaniu dzieci.
 
  
Projekt ten jest otwarty, to znaczy nie ograniczamy się naszą działalnością wyłącznie do naszych parafian, ale pragniemy pomagać i wspierać wszystkich, którzy tej pomocy potrzebują. Pierwsze spotkanie klubu odbyło się 6 listopada 2009 r. Rozmawialiśmy na temat „Jak być dobrym rodzicem”- temat rzeka. Jednak dzięki pani psycholog i prezentacji z życiowymi przykładami udało się zrozumieć jakie popełnia się, często nieświadomie, błędy i jakie poczynić kroki ku zmianom. Rozdana została także pomocna ulotka, o wymownym tytule: ”10 kroków ku temu by stać się lepszym rodzicem”.
 
 
Kolejne spotkanie odbyło się 12 grudnia. Tym razem nie tylko rodzice, ale również dzieci mogły brać w nim udział. Spotkanie miało charakter warsztatowy, a na nim wspólnie, rodzinnie robiono kartki świąteczne, ozdabiano odlewy gipsowe, przygotowywano papier podarunkowy oraz różne papierowe i filcowe ozdoby choinkowe. Wspólnie planowaliśmy spędzić trzy godziny, ale tak dobrze się bawiliśmy, że spotkanie przeciągnęło się o godzinę dłużej. Oczywiście wszystko, co własnoręcznie zostało wykonane, uczestnicy zabrali do domów. W warsztatach wzięło udział 40 osób. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i dopytywali o kolejne tego typu spotkania. W tych warsztatach nie chodziło wyłącznie o przygotowanie ozdób. Chcieliśmy uświadomić wszystkim rodzicom jak wspólnie z dziećmi spędzać czas. Często bowiem, szczególnie w okresie świątecznym i wakacyjnym stają oni przed wielkim problemem - jak zagospodarować czas dzieciom? Nie ma wtedy wsparcia szkoły i dzieci, co znamienne dla XXI wieku spędzają czas przed telewizorem i komputerem. Dzięki naszym warsztatom, rodzice mieli możliwość poznać lub przypomnieć sobie co z dziećmi można własnoręcznie zrobić. Wiadomo przecież, że takie ozdoby, w przygotowanie których włożyło się czas i własną energię są najpiękniejsze. Ponadto rozwijają one całe mnóstwo umiejętności ruchowych, skupiania uwagi oraz wzmacniają więzi rodzinne.
 
 
Warto też wspomnieć, że przy Stacji Diakonijnej w Ostródzie będzie działał od stycznia Punkt Konsultacyjny, w którym każdy będzie mógł otrzymać pomoc psychologiczną. Serdecznie zapraszamy.
 
J.A.N.