english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Spotkanie Diakonii z trzech krajów w Koszalinie

Pierwszy weekend i niedziela Adwentu były czasem kolejnego spotkania przyjaciół z Greifswaldu (Mecklemburgia – Vorpommern) i Växjö w południowej Szwecji – z dwóch stolic diecezji luterańskich z diakonijnymi przedstawicielami parafii w Koszalinie.
 
 
Powodem spotkania była wymiana doświadczeń w codziennej pracy Diakonii oraz ustalenie planu wspólnych zamierzeń w perspektywie najbliższych miesięcy. Tworzące się trójporozumienie ma określić zasady współpracy kulturalnej i społecznej. Będą to między innymi: spotkania chórów, wymiana praktykantów i wolontariuszy chętnych do pracy z dziećmi, organizacja wspólnych przedsięwzięć w ramach programów finansowanych przez Unię Europejską. Wiedza o sposobach pozyskiwania tych funduszy być może stanie się użyteczna szybciej, niż sądziliśmy po niedawnym szkoleniu w siedzibie Diakonii naszego Kościoła w Warszawie.
 

Swego czasu Växjö zaskoczyło nas mile urokami skandynawskiej, ciepłej wiosny – Greifswald zaś będzie miejscem kolejnej Konferencji Diakonijnej wiosną w roku przyszłym.

 
 
Niedzielne nabożeństwo wraz z Komunią Świętą pozwoliło poznać brzmienie Ewangelii w trzech językach oraz oryginalne stroje liturgiczne szwedzkich diakonek, które także pomagały przy rozdzielaniu Komunii Świętej. Po nabożeństwie odbyło się tradycyjne spotkanie parafian z gośćmi – jak zawsze z kawą i ciastem. Tym razem był również szwedzki sernik.
 

Po 60-ciu latach tułaczki luterańskiej parafii „u obcych”, dziś mogliśmy u siebie, w Parafialnym Centrum Luterańskim podjąć gości godnie i wygodnie.

 
Dobremu Pasterzowi, nieustanna nasza wdzięczność i chwała.
 
Tekst i zdjęcia: Romuald Długosz