english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Poświątecznie w Pszczynie

Prawie 130 osób przywitał ks. radca Jan Badura – gospodarz pszczyńskiej parafii – na poświątecznym diecezjalnym zjeździe młodzieży diecezji katowickiej w Pszczynie. Gościnnie wystąpiły zespoły muzyczne z zaprzyjaźnionej parafii w Skoczowie (chór prowadzący śpiew, Młodzieżowy Zespół Śpiewaczy, Dzwonki), przy towarzyszeniu których kolędowano oraz śpiewano inne "hity" młodzieżowe.
  
 

Wykład na temat: „Pałacowe życie” poprowadził ks. Bartosz Cieślar z Żor. Mówił m. in. o tym, że Boże Narodzenie od zawsze dzieliło ludzi na dwie grupy: byli ci, którzy się radowali, ale byli również i ci, którzy poczuli się zawiedzeni. Radowali się, ponieważ Mesjasz przyszedł. Dobrze było przebywać w Jego towarzystwie, gdyż o wszystko się troszczył. Zawód odczuwali ci, którym wydawało się, że Bóg się pomylił pozwalając, by Zbawiciel przyszedł na świat w grocie, a nie w pałacu. Po dzień dzisiejszy Święta Bożego Narodzenia są dla jednych wartościowym czasem radości, a inni ich nienawidzą. Dodatkowo wielu wyobraża sobie, że życie z Chrystusem musi być pełne przyjemności i wygody, a już sam Chrystus przestrzega w Biblii o tym, że droga naśladowania wiąże się w niesieniem krzyża.

 
 
Jak co roku, ks. Mirosław Czyż (diecezjalny duszpasterz młodzieży) podziękował wszystkim za uczestnictwo w zjazdach i przekazał skromny upominek Jakubowi Wagnerowi z Katowic, który jako jedyny wziął udział we wszystkich spotkaniach w 2009 r. (Bytom-Miechowice, Żory, Golasowice, Równica, Białystok, Kraków, Chorzów, Pszczyna).
 
Po części spędzonej w budynku kościoła, młodzież udała się do Zagrody Żubrów w Pszczynie, by na żywo zobaczyć stajenkę betlejemską i różne zwierzęta. Oprócz królów puszczy były też osiołki, jelenie oraz ptaki.
 
 
Na koniec (ponownie w kościele) bp Tadeusz Szurman pozdrowił wszystkich od Rady Diecezjalnej, przekazał życzenia Bożego błogosławieństwa na 2010 r. dla uczestników i ich rodzin, zmówił modlitwę i udzielił błogosławieństwa.
 
Po części oficjalnej młodzież rozmawiała przy herbacie i cieście w sali parafialnej, zaś biskup spotkał się z księżmi i studentami teologii, by podsumować czas świąteczny oraz porozmawiać o zamiarach młodych teologów.
 
Tekst: xmcz

Zdjęcia: Sz. Blaszczyk