english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Marsz Pamięci w Koszalinie

MARSZ PAMIĘCI OFIAR KRYSZTAŁOWEJ NOCY W KOSZALINIE

 
9 listopada 1938 r. w nazistowskich Niemczech zorganizowano antyżydowskie zamieszki: Kristall Nacht – Kryształowa Noc, do których pretekstem było zabójstwo Ernsta von Ratha, radcy ambasady niemieckiej w Paryżu, dokonane przez młodego żydowskiego emigranta.
 
Przed laty również w Koszalinie dokonano zaplanowanych szykan i zniszczeń: spalono i zburzono synagogę, zniszczono sklepy i mieszkania prywatne. Zbezczeszczono oba żydowskie cmentarze – niszczono macewy lub użyto je później do niskich celów.
 
 
9 listopada 2010 r. odbył się kolejny, szósty marsz pamięci ofiar tych wydarzeń. Animatorami marszu są proboszczowie i parafianie Kościołów zrzeszonych w Oddziale Koszalińskim Polskiej Rady Ekumenicznej oraz ks. dr Henryk Romanik, biblista z Kościoła Rzymskokatolickiego i Zdzisław Pacholski, koszaliński fotografik. Uczestnicy marszu tym razem spotkali się w cerkwi prawosławnej w Koszalinie na nabożeństwie żałobnym, które odprawił ks. Mikołaj Lewczuk. Słów wprowadzenia w historię dawnych koszalińskich wydarzeń dokonał ks. dr Henryk Romanik.
 
Po nabożeństwie, zapaliwszy znicze i świece zebrani udali się na miejsce zniszczonej synagogi, gdzie ks. Janusz Staszczak, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej odczytał Psalm 22. Następnymi "stacjami" marszu były oba kirkuty. O historii tych miejsc opowiadali obaj prowadzący. Wszędzie wspomniano zmarłych słowami Psalmów. Kilka lat wstecz miejsca te upamiętniono w Koszalinie kamiennymi obeliskami ze stosownymi napisami w języku polskim i hebrajskim.
 

Warto przy tej okazji wspomnieć, że w 2005 roku, na zaproszenie Prezydenta Koszalina miasto odwiedził prof. Leslie Baruch Brent (urodzony w Koszalinie 5 lipca 1925 r. w rodzinie niemiecko-żydowskiej) jako Lothar Baruch. Jest znanym immunologiem i transplantologiem, emerytowanym profesorem Uniwersytetu Londyńskiego, członkiem zespołu badawczego, który odkrył mechanizmy nabytej tolerancji immunologicznej, współlaureatem nagrody Nobla.

W maju br. prof. L. Brent, będąc tym razem gościem Politechniki Koszalińskiej, wygłosił wykład nt. badań immunologicznych.
   
Prof. Brent uniknął Holokaustu. W 1938 roku, tylko rok po wspominanych wydarzeniach w Koszalinie, jako chłopiec został wysłany przez rodziców do Wielkiej Brytanii. Ich samych wywieziono na Łotwę i tam zamordowano.
 

tekst i zdjęcia: Romuald Długosz