english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wiślańskie kolędowanie z Prezydentem RP

Kościół ewangelicko-augsburski ap. Piotra i Pawła w Wiśle był miejscem trzydniowych koncertów kolęd, których współorganizatorem byli: Wiślańskie Centrum Kultury oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle.
 
 
 
Ostatni dzień cyklu był szczególny! Na zaproszenie Burmistrza Miasta Wisły Jana Poloczka w wieczorze kolędowym uczestniczył, przebywający w Wiśle, prezydent Bronisław Komorowski z małżonką oraz współpracownikami. Dla zgromadzonych w wiślańskiej świątyni miłym zaskoczeniem był fakt wkroczenia do kościoła prezydenckiej pary w asyście burmistrza, jego zastępczyni oraz proboszcza parafii. Rozległy się brawa, a gości w imieniu organizatorów powitali: Izabela Pustówka oraz ks. Waldemar Szajthauer. Wśród gości obecny był zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Paweł Anweiler.
 
W koncercie wystąpiły dwie wiślańskie grupy śpiewacze: Wańcy oraz Uścieńkowianie, a także orkiestra dęta pod dyrekcją Henryka Itnera. Grupy śpiewacze nawiązały do tradycji kolędniczej w Wiśle i zwyczajów, jakie towarzyszyły kolędowaniu, które rozpoczynało się od drugiego dnia świąt Narodzenia Pańskiego. Zbigniew Czyż z „Wańców” zaznaczył, że kolędnicy odwiedzali domy „porządnych” ludzi, którzy byli powszechnie szanowani, nie byli kłótliwi i żyli prawo.
 
 
 
 
Orkiestra Henryka Itnera zagrała znane polskie i światowe kolędy. Zgromadzeni w kościele słuchacze stali się jednym chórem śpiewającym wraz z orkiestrą kolędy. Na zakończenie wspólnego kolędowania życzenia noworoczne przekazali dostojni goście. Bp Paweł Anweiler swoje życzenia oparł na słowach Jezusa zapisanych w Ewangelii Jana: „Ja jestem światłością świata; kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności, ale będzie miał światłość żywota” (J 8, 12). Parze prezydenckiej wręczył autorski zbiór wierszy „Mój psałterz”.
 
 
 
 
Swoimi refleksjami ze spotkania z wiślańską tradycją kolędniczą, a także z różnorodnością wiślańskiej społeczności, co stanowi o jej bogactwie, podzielił się prezydent Bronisław Komorowski. Zgromadzonym złożył także noworoczne życzenia. W imieniu wszystkich zabranych w wiślańskiej świątyni życzenia panu prezydentowi złożył ks. prob. Waldemar Szajthauer. Oparł je na słowach pieśniarza, który pisze: „Z Bogiem, z Bogiem każda sprawa” – i konkluduje, wtedy: „wszystko ci się darzy”. Wypowiedział te słowa wręczając „Kalendarz ewangelicki” z dodatkiem „Z Biblią na co dzień”, życząc aby Bóg błogosławił prezydentowi w jego służbie dla Polski i Polaków.