english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Święta w teatrze

W tym szczególnym czasie nie brakuje nam fantazji, kreatywności, nawet designerzy mówią o nas, że zaczynamy dbać o swoje otoczenie i stawiać na estetykę, co kilkanaście lat temu w Polsce nie stanowiło dla nie kogo, albo prawie nikogo, tematu. Banki cieszą się z naszych kolejnych kredytów. Handlarze zacierają ręce na naszą świąteczną wrażliwość i wypełnione kosze na zakupy. Rodzina jakoś szczególnie koncentruje się  na tym co pod zielonym drzewkiem i co na stole. I jeżeli o rodzinę chodzi, to ona jest tematem świąt Bożego Narodzenia niewątpliwie. W różnym wymiarze. W ostatnich badaniach ponad trzy czwarte Polaków deklaruje, że być z rodziną w domu, to jedno z ich największych życzeń w te Święta.

W odpowiedzi na to przypominają mi się jednak coroczne narzekania moich bliższych i dalszych znajomych, że tyle jedzenia, że oczy by jadły, a żołądek już nie może, że wskazówka na wadze przesunęła się w niebezpieczną stronę, że tyle przygotowań, a święta szast pras i koniec. A może by inaczej na to spojrzeć? Pyszne jedzonko i te wszystkie niecodzienności, przecież to Święta, jak najbardziej, ale wszystko z umiarem, jak mawiał Hipokrates, i do tego z refleksją o sensie tego świętowania, o Narodzonym dla każdego i dla wszystkich.

Może wystarczy wykorzystać tę naszą polską fantazję, a i rozrzutność w niektórych przypadkach i chęć bycia z bliskimi – i zamiast siedzieć trzy dni za stołem, koło choinki czy przed telewizorem – wyjdźmy z całą rodziną do teatru. Właśnie tak, do teatru w Święta! W 2. dzień Świąt Bożego Narodzenia w Teatrze im. Adama Mickiewicza  w Cieszynie jedna scena dla wszystkich – dorosłych i dzieci – wspólne kolędowanie z Zespołem CME, bajka z morałem dla dzieci i niebajka dla dorosłych, koncert zespołu The Future oraz impresje ukraińskie, historie rodzinne na wesoło z Babcią w roli głównej oraz etiuda Artystycznej Grupy Klaunów i nietypowa prezentacja konkursowych wierszy laureatów I Konkursu Poetyckiego "Warto".

Zapraszam serdecznie w imieniu organizatorów – Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego – do teatru zamiast do stołu.

Bożena Giemza

Bilety w cenie 15 i 20 zł do nabycia w Księgarni „Warto” w Cieszynie, ul. Wyższa Brama 29 i pod nr. tel. 33 852 36 44. Dochód z biletów w całości przeznaczony zostanie na działalność misyjną na Ukrainie. W półgodzinnej przerwie dla wszystkich kawa i herbata.