english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Świątecznie w Jastrzębiu Zdroju

Przez cały rok, a szczególnie od wiosny do jesieni, w parafiach obchodzone są pamiątki poświęcenia kościołów i kaplic. Są to święta całej parafii. Podczas uroczystego nabożeństwa z udziałem zaproszonego gościa - księdza z innej parafii, zgromadzeni chcą dziękować  Bogu za to miejsce, gdzie "On mówi do nas w Słowie Swoim i w sakramentach świętych, a my zwracamy się do Boga w modlitwach i w pieśniach pochwalnych". Poniżej relacja z takiej uroczystości w Jastrzębiu Zdroju, z jednego z młodszych kościołów Diecezji Katowickiej. 
 
 
Na niedzielę, 27 czerwca 2010 r. przypadła 16. rocznica poświęcenia kościoła Jezusowego w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jastrzębiu Zdroju. Z tej okazji odbyło się uroczyste nabożeństwo. Kazanie wygłosił ks. Władysław Wantulok, proboszcz parafii ewangelickiej w Jaworzu, który przyjął zaproszenie na jastrzębski jubileusz. Podczas nabożeństwa wystąpiły trzy zespoły: Chór Mieszany i Dziecięco-Młodzieżowy „Sola Gratia” oraz Młodzieżowy Zespół Wokalny. 
  

 
Ksiądz Władysław Wantulok podczas kazania skupił się na tym czym jest i powinien być Kościół: „To nie tylko budynek, ale ludzie. Bóg nie chce mieszkać w mozaikach, złoceniach i ozdobach. Chce zająć miejsce w naszym sercu i być naszym Emanuelem, co oznacza – „Bóg z nami”. Kościół to społeczność ludzi, którzy są za siebie wzajemnie odpowiedzialni, którzy sobie pomagają i wspierają się wzajemnie. To społeczność ludzi wierzących w Boga i okazujących sobie miłość”.
 

"Pamiątka Poświęcenia Kościoła jest radosnym świętem całej parafii. Podczas uroczystego nabożeństwa dziękujemy Bogu za to szczególne miejsce, gdzie On mówi do nas w Słowie Swoim i w sakramentach świętych, a my zwracamy się do Boga w modlitwach i w pieśniach pochwalnych. To także okazja do podsumowania kolejnego roku życia parafii i odważnego podejmowania nowych zadań" - mówi ks. Jan Raszyk, proboszcz jastrzębskiej parafii ewangelickiej. 
 

 
Po nabożeństwie był czas na rozmowy w luźniejszej atmosferze, wspominanie dawnych czasów, kiedy budowano nowy kościół.

  
Katarzyna Barczyńska
JasNet - Jastrzebski Portal Informacyjny