english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Czwarty numer Ewangelika

Ukazał sie kolejny, czwarty w tym roku numer kwartalnika Diecezji Katowickiej "Ewangelik".
 
O zawartości tego numeru kwartalnika tak pisze redakcja:
   
Czwarty numer naszego kwartalnika trafia do Państwa w czasie Adwentu, który rozpoczyna nowy Rok Kościelny, ale mocno tkwi jeszcze w kończącym się roku. Stąd zawartość merytoryczna „Ewangelika” dotyczy z jednej strony wydarzeń z ostatnich miesięcy, z przeszłości, a równocześnie wybiega w przyszłość poprzez przybliżanie tematów, którymi Kościół żył będzie w 2008 roku. 
  
Cieszy nas bardzo, że na poetycki „Konkurs Ewangelik-a 2007” wpłynęły prace ponad stu autorów i kilkaset wierszy. Świadczy to o tym, że „Ewangelik” dociera do wszystkich zakątków naszego kraju, również poprzez internet, jak również i o tym – co szczególnie cieszy – że nie jesteśmy do końca zdehumanizowani i potrafimy jeszcze żyć pięknem ducha, marzeń, czy poezji.
 
Oprócz stałych rubryk, takich jak: „Kalendarium”, „Daty w kalendarzu”, „Czytamy Biblię”, „Ewangelickie biuletyny parafialne”, „Przedstawiamy parafie naszej Diecezji” (Lasowice Małe), czy „Organy w kościołach ewangelickich naszej Diecezji” (Golasowice), warto zapoznać się z dwoma artykułami poruszającymi tematy ważne i w latach następnych: Czy jako mniejszość możemy wpływać na większość? autorstwa prof. Jerzego Buzka i Wychowanie chrześcijańskie – odpowiedzialność Kościoła ewangelickiego pióra ks. dr. hab. Bogusława Milerskiego. Obydwa te teksty wybitnych autorów pomogą nam w odnalezieniu priorytetów naszych działań na rzecz zewnętrznego wizerunku polskiego ewangelicyzmu, oraz w konsolidacji naszej tożsamości religijnej w 2008 roku jako Roku Wychowania Chrześcijańskiego.
 
W najnowszym numerze „Ewangelika” znalazło się też miejsce dla ważnych tematów etycznych i socjologicznych, podnoszonych w całym chrześcijaństwie, np. Globalizacja i ekologia – współczesne wyzwania etyki ewangelickiej autorstwa dr. Rafała M. Leszczyńskiego, Człowiek i chrześcijanin – etyka obywatelska N. Grundtviga dr. Radosława Łazarza, Mężczyźni w Kościele ks. dr. Mariana Niemca, czy interesujący wywiad z socjologiem dr Grażyną Kubicą Większość ewangelików w Polsce jest dumna z tego, że są ewangelikami. 
 
Zainteresowanie mogą wywołać materiały ukazujące problemy religijno-społeczne w świecie, relacje z różnorodnych obchodów, a także informacje o tegorocznych laureatach „Śląskich Szmaragdów” – prof. Janie Harasimowiczu i Adamie Małyszu. Życzymy ciekawej lektury!