english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wolontariat to pomoc innym

1 i 15 grudnia 2007 r. grupa 29 uczniów i wolontariuszy z ośmiu szkół gimnazjalnych i średnich oraz z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu wzięło udział w warsztatach w ramach projektu Młodzi Liderzy Wolontariatu.
 
Pierwsze spotkanie dotyczyło wolontariatu, uczyło też jak być liderem grupy młodzieżowym. Specjaliści ds. pracy z młodzieżą, Katarzyna Wesner-Macura oraz Marcin Podżorski z Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie, w warsztatowej formie poruszyli zagadnienia uregulowań prawnych i organizacyjnych wolontariatu. Ponadto wyjaśniali, jak funkcjonuje grupa i jak być dobrym przywódcą, aktywnie słuchać i efektywnie komunikować.
 

 
W ramach drugiego spotkania uczestnicy przeszli profesjonalny kurs udzielania pierwszej pomocy. Ratownicy medyczni NZOZ Diakonia Wang z Karpacza uczyli młodzież postępowania w przypadku osoby nieprzytomnej, resuscytacji i korzystania z defibrylatora. Sprzęt tego typu coraz częściej można spotkać w budynkach użyteczności publicznej, zaś właściwe jego użycie może uratować życie osoby poszkodowanej.
 
- Było dużo praktyki, ćwiczyliśmy udzielanie pomocy w różnych sytuacjach np. na ulicy, w szkole, w sklepie, na dyskotece. Powtarzaliśmy ćwiczenia aż do perfekcji – mówili po kursie Ania, Martyna, Paulina i Krzysztof, uczniowie ZS nr 7. Uczestnicy otrzymali certyfikat Międzynarodowej Rady Resuscytacji oraz breloczek ratowniczy z maseczką i rękawiczkami, zaś szkoły profesjonalne wyposażone apteczki.
 

 
Projekt realizowany był przez Parafię Ewangelicko-Augsburska w Wałbrzychu dzięki dotacji z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. - Jego celem jest aktywizacja środowiska młodzieżowego w Wałbrzychu, stworzenie młodym ludziom warunków do osobistego rozwoju, podnoszenia swoich kwalifikacji oraz zachęcanie do aktywności na rzecz środowiska lokalnego – wyjaśnia koordynator projektu, Iwona Holeksa.
 
W roku 2008 szkolenia pierwszej pomocy będą kontynuowane. Głównym partnerem w tych działaniach będzie Zakon Joannitów, z którym Parafia współpracuje już od kliku lat prowadząc Stację Socjalną i wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. To właśnie od Joannitów wyszedł pierwszy impuls, aby zająć się szkoleniem młodzieży z zakresu pierwszej pomocy. Parafia chce również zachęcać szkoły do udziału w projekcie pn. Szkolna Służba Medyczna, który od wielu lat z powodzeniem jest realizowany w Niemczech, a w grudniu został oficjalnie zainaugurowany w województwie lubuskim. W ramach tego projektu w szkołach biorących udział w programie sukcesywnie będzie powiększać się grono uczniów profesjonalnie przeszkolonych w udzielaniu pierwszej pomocy.
 
kh