english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Telewizyjny program bożonarodzeniowy z Warszawy

… STOP! Jeszcze raz, poproszę… „Jeszcze raz, powtarzamy” te słowa wypowiadane były wiele, wiele razy. A dzieci grzecznie siedziały i cierpliwie powtarzały swoje kwestie, wejście, zejście i jeszcze jedna powtórka i… ”o teraz dobrze. To idźmy dalej”.
 
O czym mówię? Mówię o bożonarodzeniowym programie przygotowywanym na nabożeństwo rodzinne przez dzieci naszej parafii. Jednak wszystko zaczęło się dużo wcześniej. Zaczęło się, gdy dzieci dostały swoje wierszyki i miały się ich nauczyć. Często razem z dziećmi uczyli się i ich rodzice. Pewnie niejeden rodzic znał kwestię swojego dziecka na pamięć. Jednak i tak, najcięższa praca należała do dzieci i miała się dopiero zacząć.
 

 
W sobotę 15 grudnia o godzinie 14.00 dzieci spotkały się w kościele Św. Trójcy w Warszawie, aby zrobić próbę generalną, były stroje, świece, rodzice, dziadkowie, wszyscy bardzo podenerwowani, ponieważ była też telewizja! To dlatego próba tak długo trwała - ponad 2 godziny. Wystąpienia dzieci były nagrywane przez ekipę telewizyjną programów ekumenicznych TVP2. Wiele tych prześlicznych małych aniołków okazało się prawdziwymi aniołkami dzielnie i cierpliwie czekając na swoją kolejkę, bo był to nie lada wyczyn. Każdy fragment inscenizacji był powtarzany kilka razy, żeby wszystko wyszło doskonale, zarówno w nagraniu jak i w dniu następnym.
 

 
 
I wyszło. W niedzielę, w czasie nabożeństwa rodzinnego dzieci pokazały jak wspaniałymi są aktorami. Już dobrze wiedziały kiedy, co i jak powiedzieć. To, co pokazały zapewne wywołało łzy i wzruszenie w sercu niejednego dumnego rodzica, czy dziadka lub babci. Trzeba przyznać, że tego dnia dzieci również pokazały jak cierpliwe i odważne potrafią być.
 

 
Po ostatnich powtórkach, które miały miejsce podczas nabożeństwa wyszły dzielnie przed ołtarz i opowiedziały, co takiego ważnego wydarzyło się blisko 2000 lat temu w Betlejem. A wydarzyło się wiele. Na świat przyszedł Jezus Chrystus, a aniołowie oznajmili o tym pasterzom strzegącym swojej trzody. Przyszli też mędrcy ze swymi darami, złotem dla króla, kadzidłem dla kapłana i mirrą dla tego, który miał umrzeć.
 

 
Boży Syn, jako małe dziecię, przyszedł na świat jeden raz, nie było powtórek. I nie będzie już - w taki sposób. Przyjdzie za to, już wkrótce po raz drugi, jednak nie będzie już tym małym dzieciątkiem, które leżało w żłobie. Przyjdzie jako Zwycięzca. Pytanie: czy my, będziemy na to gotowi? Czy jesteśmy już dzisiaj na to gotowi?
 
Do oczekiwania i zastanowienia się nad sensem tych ŚWIĄT zachęcali nas uczniowie 6 klasy. A później, po występie, dzieci odwiedził Mikołaj, który przyniósł małym i większym, wytrwałym aktorom prezenty, a gdy emocje już opadły każdy udał się w swoją drogę…
 

Już za kilka dni, przy wigilijnym stole, razem będziemy mogli obchodzić urodziny naszego Zbawiciela, ale powtórki z Jego narodzin już nie będzie.
 
Program, który został nagrany będzie można obejrzeć 25 grudnia 2007 r. (wtorek) o godzinie 7:40 w TVP2 oraz 27 grudnia (czwartek) o godz. 16.40 w TV Polonia.
  
Monika i Elżbieta Byrtek