english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nietypowe odwiedziny duszpasterskie

W okresie adwentowym księża ewangeliccy składają wizyty w domach swoich wiernych, szczególnie wśród starszych parafian. Tego typu odwiedziny wiążą się z rozmowami duszpasterskimi oraz z udzielaniem Sakramentu Komunii Świętej wszystkim tym, którym – z uwagi na wiek – trudno jest uczestniczyć w nabożeństwach w kościele.
 

 
Na nietypowy pomysł w praktyce odwiedzinowej wpadł ks. Jan Byrt, proboszcz parafii ewangelickiej w Szczyrku-Salmopolu. O pomoc w tej służbie poprosił lekarza medycyny – Alinę Wiencek-Weiss z Jaworza, która na co dzień pracuje w szpitalu w Bystrej. Dodatkowo pełni też obowiązki organistki w kościele w Międzyrzeczu.
 
Jak stwierdził ks. J. Byrt,  "obecność doświadczonego lekarza jest przyjmowana z wielką radością przez wszystkich. Po przeczytaniu tekstu i modlitwie i po rozmowach duszpasterskich jest chwila na rozmowy o stanie zdrowia osób starszych i chorych. Pani Doktor chętnie udziela pacjentom pomocy i rzeczowych porad. Odwiedziny mają więc wymiar duszpasterski i medyczny".
 

 
Obok tego, duchowny z Beskidów, obdarowuje odwiedzanych drobnym prezentem świątecznym, który "sponsoruje" partnerska parafia z Lilienthal w Niemczech. Poprzez nasz portal ks. Jan Byrt chce też wyrazić serdeczne podziękowanie doktor Alinie Wiencek-Weiss za czas, jaki poświęca na służbę odwiedzinową, udzielając fachowych wskazówek.