english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Laudacja dla Adama Małysza

Laudacja dla Adama Małysza
 
Adam Małysz urodzony 3 grudnia 1977 roku w Wiśle jako syn Jana i Ewy zd. Szturc jest wybitnym skoczkiem narciarskim i jednym z najpopularniejszych sportowców polskich. Obdarzony niezwykłym talentem, za który, jak sam powiada, „Bogu dziękuje”, doszedł poprzez wytężoną pracę treningową do wyżyn sportu wyczynowego, osiągając prawie wszystko co tylko sportowiec zdobyć może – zwycięstwa, laury, medale i popularność.
 
Pierwszy skok w życiu oddał, gdy miał zaledwie 6 lat, zapewne dzięki narciarskim tradycjom rodzinnym Małyszów, które sięgały kilku pokoleń (Jego pradziadek miał własną 50-metrową skocznię, a Jego wuj Jan Szturc był znanym skoczkiem i Jego pierwszym trenerem). Nie od razu jednak Jego kariera łączyła się z sukcesami. Pierwsze sukcesy na arenie międzynarodowej przeplatane były niepowodzeniami. Dzięki jednak wielkiej pracowitości, hartowi ducha i pomocy najbliższych, ostatecznie Jego kariera sportowa rozbłysła pełnią talentu i okazała się oszałamiająca.
 
„Orzeł z Wisły” jest bowiem dwukrotnym medalistą olimpijskim, czterokrotnym indywidualnym mistrzem świata, czterokrotnym zdobywcą Pucharu Świata, trzykrotnym triumfatorem Letniej Grand Prix, zdobywcą Małej Kryształowej Kuli, triumfatorem Turnieju Czterech Skoczni, trzykrotnym zwycięzcą Turnieju Nordyckiego, rekordzistą Polski w długości skoku narciarskiego, aktualnym rekordzistą dziewięciu skoczni na świecie, siedemnastokrotnym mistrzem Polski, trzykrotnie uznanym za najlepszego sportowca Polski.
 
Na ten sukces popularnego na całym świecie sportowca dodatkowo nakłada się niespotykane dotychczas zjawisko społeczne. Jak pisze historyk narciarstwa H. Szatkowski: „Jego sukces przez miliony rodaków jest słusznie identyfikowany z sukcesem Polski”. Powstałe więc zjawisko zwane „małyszomanią” wywołuje u Polaków ogromny entuzjazm i takie same emocje. Każdy konkurs skoków narciarskich przemienia się w narodowe święto, które urzeczywistnia nasze nadzieje i budzi poczucie narodowej dumy.
 
Ten podwójny sukces mógł odnieść tylko taki sportowiec jak Adam Małysz, sportowiec-symbol, człowiek wielkiej skromności, ogólnej życzliwości, podbijający ludzkie serca prostotą, szacunkiem dla konkurentów i publiczności oraz autentyczną dobrocią.
 
Kapituła „Śląskiego Szmaragdu” z wielką radością przyznała tak wybitnemu sportowcowi, ewangelickiemu współwyznawcy, najwyższe wyróżnienie Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP za wkład w dzieło wznoszenia się ponad podziałami religijnymi, narodowościowymi i kulturowymi oraz szerzenie szlachetnej idei olimpijskiej i pojednania między ludźmi.
 
Za Kapitułę
 
Kurator Diecezji Katowickiej - Wilhelm Lorek
Biskup Diecezji Katowickiej - bp Tadeusz Szurman
 
Katowice, 31 października 2007 roku